logo

Home loty Brexit 31 stycznia 2020 – jednak na razie… nic się nie zmieni. Informacja od Wizz Air – ale dotyczy też i innych przewoźników
Brexit 31 stycznia 2020 – jednak na razie… nic się nie zmieni. Informacja od Wizz Air – ale dotyczy też i innych przewoźników

Brexit 31 stycznia 2020 – jednak na razie… nic się nie zmieni. Informacja od Wizz Air – ale dotyczy też i innych przewoźników

Krótki i zwięzły news!

Po 31 stycznia 2020 na razie… bez zmian

Dzisiaj dostaliśmy na redakcyjną skrzynkę wiadomość od Wizz Air:

Wizz Air informuje swoich klientów, że Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską o godzinie 2300GMT / 2400CET w dniu 31 stycznia 2020 r. Jednak przez następne 11 miesięcy (do 31 grudnia 2020 r.) Wielka Brytania będzie nadal przestrzegać unijnych przepisów oraz regulacji, także w tym okresie nie będzie żadnych zmian w sposobie podróży z i do Zjednoczonego Królestwa.

W zasadzie ten komunikat jest prosty, jasny i wyczerpuje temat – NIC SIĘ jeszcze nie zmieni.

Okres przejściowy

Jest to pierwszy przypadek, że któreś z państw UE zdecydowało się opuścić wspólnotę. Wielka Brytania odpowiadała za ~5,5% powierzchni UE, prawie 13% ludności. Była też drugą co do wielkości gospodarką – po Niemczech.

W okresie przejściowym nic się nie zmienia: Wielka Brytania będzie płacić składu, podlegać prawu unijnemu, obowiązywać będą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja Europejska będzie można wszczynać postępowania w wypadku łamania praw. Kraj zachowuje wszelkie obowiązki, ale traci prawo głosu i nie będzie miał wpływu na podejmowane dezycje.

Wielka Brytania w dalszych ciągu pozostanie członkiem jednolitego rynku unijnego. Oznacza to swobodę przepływu osób. Pamiętajcie, iż Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen.
logo

>> LOTY Z POLSKI DO WIELKIEJ BRYTANII – SPRAWDŹ

Zgodnie z porozumieniem między UW a Wielką Brytanią, jeśli nie udała się zawrzeć nowej umowy handlowej, okres przejściowy może zostać wydłużony o 12 lub 24 miesiące.

Warto na koniec raz jeszcze napisać: do końca 2020 roku nie będzie żadnych zmian – jeśli chodzi o swobodę podróżowania do/z Wielkiej Brytanii. Bez zmian pozostaje też kwestia dokumentów podróżnych.
logo
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *