logo

Home loty Wracasz do UE z podróży? Możesz przywieźć tylko 5 gatunków owoców. Nowe przepisy!
Wracasz do UE z podróży? Możesz przywieźć tylko 5 gatunków owoców. Nowe przepisy!

Wracasz do UE z podróży? Możesz przywieźć tylko 5 gatunków owoców. Nowe przepisy!

Ważne!

14 grudniu 2019 zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie EU 2016/2031 (KLIK) przyjęte jeszcze w 2016 roku. Reguluje ono zasady wwozu na teren UE owoców czy roślin – dotyczy to też nas, podróżnych, wracających z innych państw.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa tłumaczy iż zmiana ma zwiększyć bezpieczeństwo fitosanitarne państw członkowskich.

Do Unii Europejskiej nie będzie można wwieźć żadnych owoców z wyjątkiem: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli. Nie wolno też przywozić warzyw, nasion i kwiatów.

Od soboty wracając z zagranicznych wojaży spoza UE trzeba będzie uważać na to, co mamy w bagażu.

Oczywiście przywóź innych owoców czy roślin będzie możliwy. Jednak w takim wypadku będziemy musieli powiadać świadectwo fitosanitarne wydane przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia.

W przywożonych spoza Wspólnoty roślinach mogą być, bowiem np. grzyby, bakterie, wirusy, na które nie są odporne rodzime gatunki. To z kolei może spowodować straty w plonach bądź nawet całkowicie zniszczyć rośliny.

W projekcie ustawy o ochronie roślin przed agrofagami przewidziano rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów – obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników, które atakują rośliny. Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej.

“Jedną z nowości nowego prawa jest to, że wszystkie towary podlegające pod definicję rośliny (np.: wszystkie nasiona, cięte kwiaty i zieleń, owoce i warzywa) importowane na terytorium Unii Europejskiej będą musiały posiadać świadectwo fitosanitarne i będą kontrolowane.”
logo

Fragment tekstu pochodzą ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – www.piorin.gov.pl
logo
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *