Home inne Od 11 listopada 2019 polecimy do USA bez wiz. Już oficjalnie!
Od 11 listopada 2019 polecimy do USA bez wiz. Już oficjalnie!

Od 11 listopada 2019 polecimy do USA bez wiz. Już oficjalnie!

Szybko poszło z formalnościami!

Na początku października (tutaj) pisaliśmy spełnieniu warunków przystąpienia do programu bezwizowego wjazdu do USA.

Po kilkudziesięciu latach czekania – Polacy polecą do USA bez wiz. W piątek 4 października 2019 Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską – Visa Waiver Program.

Takie ruchu można było się spodziewać. 30 września skończył się ostatni okres przejściowy – po obniżeniu współczynnika odmów wjazdu do USA dla Polaków. Ostatnio spadł on do 2.8%, czyli poniżej wymaganego 3-procentowego progu.

A trochę ponad miesiąc później – dzisiaj, 6 listopada 2019 – Waszyngton poinformował o zakończeniu formalności związanych ze zmianą zasad. I już od 11 września 2019 do USA Polacy polecą bez wizy!

“Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego jest świadectwem specjalnych relacji między naszymi krajami oraz dowodem trwałej przyjaźni i bliskiej współpracy w zakresie wspólnych priorytetów bezpieczeństwa – podkreślił p.o. sekretarza ds. bezpieczeństwa krajowego Kevin K. McAleenan. – Kontynuując wspólne działania z rządem RP, będziemy umacniać współpracę w zakresie bezpieczeństwa a jednocześnie ułatwiać podróżowanie obywatelom obu krajów”.

Polacy będą mogli wybrać się do USA na maksymalnie 90 dni bez uzyskiwania wizy. Ułatwienia dotyczą USA oraz terytoriów zależnych: Portoryko i Wysp Dziewiczych.

>> LOTY Z POLSKI DO NOWEGO JORKU

Mniejsze będą też formalności. Zamiast umawiania się na spotkanie z konsulem, wystarczy wypełnić elektroniczne zgłoszenie ESTA, wnieść opłatę 14 USD i… lecieć do USA :)

Ostateczna decyzja co do wjazdy do USA w dalszym ciągu zależeć będzie od urzędnika imigracyjnego. Ten może odmówić prawa wjazdu pasażerowi i cofnąć go z granicy.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *