Home loty A jednak to koniec! WOW air “bankrutuje” i odwołuje wszystkie loty…
A jednak to koniec! WOW air “bankrutuje” i odwołuje wszystkie loty…

A jednak to koniec! WOW air “bankrutuje” i odwołuje wszystkie loty…

Czy linia będzie jeszcze istnieć?

Aktualizacja 09:30

A jednak “bankructwo”! Na stronie WOW pojawiła się aktualizacja – linia odwołuje wszystkie loty!

Pasażerowie posiadający bilety na odwołane loty zakupiony kartami kredytowymi mogą ubiegać się o zwrot (chargeback) – w tym celu należy skontaktować się ze swoim bankiem. Osoby z biletami WOW air jako częścią całego pakietu, są objęci ochroną – należy skontaktować się z biurem podróży. Osoby posiadające odpowiednie ubezpieczenie z kolei powinny skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem.

Z kolei osoby, którym należy się odszkodowanie mogą zwróci się o nie zgodnie z przepisami. Należy jednak się liczyć z tym, iż wylądują oni gdzieś daleko w kolejce wierzycieli i prawdopodobnie może nie być “z czego” wypłacić należnych odszkodować.

P.S. Jak to bywa w przypadku upadku jakieś linii – inna linia oferuje “rescue fare”. Tak jest i tym razem – Wizz Air poinformował o specjalnej taryfie na trasie z Rejkjaviku do Londynu oraz Warszawy.

———————-

Poprzednia wersja wpisu:

Być albo nie być dla WOW air

Na stronie WOW air pojawił się komunikat o zawieszeniu lotów w dniu 28 marca 2019. A dokładniej to o “opóźnieniu” i przełożeniu lotów. Powód? Linia popadła w kłopoty finansowe i utraciła płynność. Ale ponoć jest jeszcze nadzieja.

Linia informuje o wejściu w ostatni etap rozmów z grupą nowych inwestorów mających podnieść kapitał przewoźnika. Dzisiejsze zawieszenie lotów jest tłumaczone potrzebą “załatwieniem formalności ze wszystkimi zaangażowanymi stronami”


Jest to zapewne być albo nie być dla linii. Inna sprawa – czy obecny zastrzyk gotówki i chwile odzyskanie płynności pozwoli linii przetrwać dłużej niż chwilę? Czy linia ma już gotowy plan przetrwania obecnych kłopotów i wyjścia na prostą w najbliższej przyszłości? To się okaże – dodatkowe informacje mają zostać przekazane o 9 rano (czyli pewnie o 10 rano czasu polskiego)

Kłopoty trwają już jakiś czas…

To może być już ostatnia szansa na linii. Wcześniejsze rozmowy m.in. z funduszem Indigo Partners nie zakończyły się decyzją inwestorów o podjęciu próby uratowania linii.

Jeszcze w październiku 2018 linia musiała skasować kilka tras i oddać samoloty do swojego leasingodawcy. Nie świadczyło to dobrze o finansach firmy. Na początku listopada pojawiły się informacje o przejęciu WOW air przez ich islandzkiego konkurenta – linię Icelandair. Niestety po prawie miesiącu rozmów nie doszło do porozumienia i przejęcia.

Następnie na tapecie pojawił się wspomniany fundusz Indigo Partners. Specjalizuje się on w inwestowaniu w linie niskokosztowe (ma udziału m.in. w Wizz Air). Jednak i wtedy nie udało się dojść do porozumienia. 21 marca linia poinformowała, iż fundusz wycofał się z propozycji zainwestowania w WOW air.

Natychmiast po tym, WOW air podjęło kolejne rozmowy z Icelandair. Niestety tutaj także się nie udało – 24 marca 2019 linia poinformowała o braku porozumienia i zakończeniu rozmów.

W kolei 26 marca 2019 pojawił się pomysł konwersji wyemitowanych przez linię obligacji na kapitał. Zgodę na takie rozwiązanie wyrazili posiadacze tych obligacji. I to za pewne o finalizacji tych działań jest mowa w dzisiejszym komunikacie przewoźnika.

Samoloty nie latają…

W serwisie flightradar24.com widzimy odwołane loty WOW air:

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *