Home loty Boeingi 737 MAX uziemione. Zakaz lotów prawie na całym świecie!
Boeingi 737 MAX uziemione. Zakaz lotów prawie na całym świecie!

Boeingi 737 MAX uziemione. Zakaz lotów prawie na całym świecie!

To już kolejna linia, która uziemiła ten typ samolotu.

LOT kolejną linią, która wstrzymuje loty MAX-ów

PLL LOT poinformował o uziemieniu posiadanych samolotów Boeing 737 MAX 8. Obecnie PLL LOT posiada 5 sztuk tych samolotów.

Inne linie i kraje też bez Boeingów 737 MAX

Od niedzieli wiele linii także wprowadziło czasowe wycofanie tych samolotów ze swojej siatki – PLL LOT, Norwegian, Aeromexico, Lion Air i wiele innych.

W sumie to nie tylko linie – kilka państw (Singapur, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Włochy i inne) wydało zakaz lotów MAXów w ich przestrzeni powietrznej. W Chinach tamtejszy urząd lotnictwa nakazało liniom uziemienie Boeingów 737 MAX 8. Samoloty nie mogą wykonywać lotów pasażerskich także i w Australii, Indonezji, Malezji czy Turcji.

A dosłownie przed chwilą EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) zawiesiła wszystkie operacje MAXów w Europie (informacja prasowa).

FAA (amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa) obecnie twierdzi, iż nie ma podstaw aby i ona wydała podobne zalecenie. Dla przypomnienia – Boeing to amerykański koncern lotniczy.

Katastrofa Ethiopian Airlines

W niedzielny poranek 10 marca 2019 samolot Boeing 737 MAX 8 należący do Ethiopian Airlines (numer lotu ET302 Addis Abeba – Nairobi) rozbił się raptem kilka minut po starcie. W ciągu tych kilku minut samolot zanotował m.in. nagłe zmiany wysokości. Śmierć poniosło 157 osób.

Obecnie trwają prace nad odczytaniem zapisu lotu z czarnych skrzynek oraz ustaleniem przyczyny katastrofy.


To już drugi wypadek Boeinga 737 MAX 8 w ciągu ostatnich miesięcy – 29 października 2018 rozbił się samolot Lion Air. Lot JT610 wystartował z Dżakarty o godzinie 6:20 rano i miał odbyć lot rejsowy do Pangkal Pinang. O godzinie około 6:33 runął do morza na północny wschód od Dżakarty. Zginęło 189 pasażerów i cała załoga.

Po niedzielnej katastrofie samolotu, w poniedziałek i wtorek akcje Boeinga zanotowały ponad 10% spadek:

Aktualizacja 13 marca 2019, 18:30

Od teraz także i Kanada wprowadza w swojej przestrzeni powietrznej zakaz lotów Boeingów 737 MAX. USA dalej nie widzą “problemu”.

Aktualizacja 13 marca 2019, 20:30

W końcu ktoś zmądrzał i w Stanach. Prezydent Trump przekazał informację o uziemieniu Boeingów 737 MAX – ze skutkiem natychmiastowym. Po tej decyzji samoloty tego typu są uziemione praktycznie na całym świecie!

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *