Home loty Świąteczne jarmarki – gdzie pojechać lub polecieć [przykłady, informacje]
Świąteczne jarmarki – gdzie pojechać lub polecieć [przykłady, informacje]

Świąteczne jarmarki – gdzie pojechać lub polecieć [przykłady, informacje]

Koniec roku to świetna okazja, aby wybrać się na jeden ze świątecznych jarmarków.

W tym wpisie postaram się zebrać kilka najpopularniejszych jarmarków w okolicach Polski. Takich ze stosunkowo łatwych dojazdem czy dolotem.

Drezno – Niemcy

Świąteczny jarmark w Dreźnie to najstarszy jarmark w Niemczech. W tym roku odbędzie się już jego… 584 edycja! Kiedy? Jarmark startuje 28 listopada 2018 i będzie dostępny aż do samej Wigilii – 24 grudnia 2018.

Jest to też chyba najpopularniejszych jarmark, a w zasadzie… kilka jarmarków. W tym roku zaplanowanych jest aż 10 różnych jarmarków. Są to:
– Jarmark Striezelmarkt
– Adwent na placu Neumarkt
– Jarmark Neustädter Gelichter
– Jarmark Augustusmarkt
– Jarmark Prager Straße
– Jarmark przy kościele Frauenkirche
– Średniowieczny Jarmark Adwentowy
– Jarmark Hüttenzauber na placu Postplatz
– Jarmark Świąteczny w Loschwitz

Na każdym z nich czeka na nas świąteczna atmosfera i dużo nastrojowych chwil. Do wyboru macie zarówno duże jarmarki jak i takie mniejsze, bardziej kameralne.

Jest to duży festiwal poświęcony pieczeniu. Odwiedzający mają okazję zobaczyć tradycyjny korowód. Tradycją jest też pieczenie gigantycznej… strucli bożonarodzeniowej. Potrafią one ważyć nawet… kilka ton! Jest to wspólne dzieło około 120 piekarni i cukierni z Drezna i jego okolic. Ciasto wyrabiane jest ręcznie – według tradycyjnej receptury i określonych wymogów jakościowych. Dzięki temu jej smak nie ma sobie równych!
Po upieczeniu strucla jest dzielona na części, sprzedawana, a przychód ma być przekazany instytucjom charytatywnym.

W tym roku odbędzie się także kilka dodatkowych uroczystości:
– Drezdeński Festiwal Piernika – 2/12/2018
– Dresden Pflaumentoffel Festival 9/12/2018
– Noc Długiej Strucli (The Long Striezel Night) – 14/12/2018
– Drezdeński Festiwal Piramidy – 15/12/2018
– Drezdeński Festiwal Szopek – 16/12/2018
– Święta w Ratuszu – 17/12/2018
– Ubieranie choinki – 22/12/2018
– Dzień Kościoła Św. Krzyża – 23/12/2018

Oczywiście jedzenie to nie jedyna tematyka jarmarku. Możemy na nim kupić wiele ciekawych przedmiotów – m.in. związanych z okolicznymi tradycjami, propagujących lokalne rzemiosło. Dużo z nich będzie świetnym prezentem na święta!

Chętnie znajdą też coś dla… ucha. Drezdeński Chór Kościoła Św. Krzyża to klasa sama w sobie, a ich śpiewacy już ponad 800 lat zachwycają słuchających.

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus
>> Zostaje na noc? SPRAWDŹ PRZYKŁADOWE NOCLEGI

Berlin – Niemcy

Sprawa ma się podobnie jak w Dreźnie. Odbywa się dużo różnych jarmarków – licząc razem z okolicami miast – dobre kilkadziesiąt! W tym roku większość z nich otworzy się około 26 listopada 2018 i będą dostępne (w zależności od jarmarku) do końca grudnia 2018.

Kilka najbardziej znanych jarmarków świątecznych to:
– Weihnachtszauber na Placu Żandarmerii (Gendarmenmarkt)
– Berliner Weihnachtszeit przy Ratuszu
– Winterwelt na Potsdamer Platz
– Wintertraum am Alexa niedaleko Alexanderplatz
– Weihnachtsmarkt obok Kościoła Pamięci (Gedächtniskirche)
– Jarmark przy Pałacu Charlottenburg

Najpopularniejszy z nich to chyba Weihnachtszauber na Placu Żandarmenii. Każdego roku odwiedzi go dobre kilkaset tysięcy osób. Znany jest on głównie z ręcznych wyrobów – setki artystów z całego świata zjeżdża tutaj, aby zaprezentować swoje dzieła. Nie zabraknie tutaj oczywiście stoisk z jedzeniem i piciem. Dla każdego coś miłego i smacznego :)

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus
>> Zostaje na noc? SPRAWDŹ PRZYKŁADOWE NOCLEGI

Praga – Czechy

Jak przystało na duże miasto niejednym jarmarkiem żyje Praga. Vánoční trhy znajdziemy na wielu z większych placów, każda dzielnica ma swój jarmark/jarmarki. Najbardziej znanym będzie oczywiście jarmark na Rynku (Staroměstské náměstí). To właśnie tam stoi największa choinka, jest też scena – występują na niej mniej i bardziej znani artyści, a nawet chóry dziecięce. Jarmark zajmuje prawie całą przestrzeń, dodatkowo rozlewając się na okoliczne ulice.

Oprócz tradycyjnych świątecznych wyrobów znajdziemy także dużo przeróżnych pamiątek, pomysłów na prezent. No i i stanowiska z jedzeniem i piciem.

Nie można nie spróbować grzanego wina (svařené víno) czy też świątecznego ponczu (Vianočný punč). Ostatnimi laty w Pradze (i nie tylko) zawrotna karierę robią budki z trdelníkiem, teraz dostępnym także w dziesiątkach wariantów. Trdelnik to słowackie słodkie ciasto (z miasta Skalica). Wykonuje się je z walcowanego ciasta, owija wokół kija, następnie grilluje i posypuje cukrem z orzechami czy cynamonem. Teraz znajdziemy też wersje ze słodką posypką, a nawet z lodami czy bitą śmietaną.

Warto odwiedzić też jarmarki na Placu Wacława (Václavské náměstí) czy też na Placu Republiki (Náměstí Republiky). Osobom preferującym mniejsze imprezy polecamy odwiedzić stoiska m.in. na Placu Pokoju (Náměstí Míru).

W tym roku jarmarki w Pradze startują około 20 listopada 2018, a część z nich będzie czynna do 8 stycznia 2019.

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus
>> Zostaje na noc? SPRAWDŹ PRZYKŁADOWE NOCLEGI


Budapeszt – Węgry

Miłośnicy jarmarków nie będą zawiedzeni. W tym roku mamy dwa główne jarmarki:
– pierwszy z nich na placu jednego z pisarzy: Vörösmarty tér (Vörösmarty Square) trwający od 9 listopada 2018 aż do 1 stycznia 2019
– drugi z nich koło Bazyliki Św. Stefana trwający od 23 listopada 2018 aż do 1 stycznia 2019

Na pierwszym w jarmarków ma na nas czekać jakieś 100 stoisk – z rękodziełem, choinkami oraz oczywiście z jedzeniem: gulaszem, kabaczkami, strudlami i grzanymi winem. To tylko część atrakcji – warto samemu sprawdzić co jeszcze można tam znaleźć.

Będąc zimą w Budapeszcie nie można też zapomnieć o innych atrakcjach – np. odwiedzeniu łaźni (Szechenyi Baths / Széchenyi fürdő)

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus

Wiedeń – Austria

Wiedeńskie jarmarki mogą pochwalić się długą tradycją organizacji tego typu zabaw. Pierwszy z nich odbył się pod koniec XIII wieku. Z biegiem czasu było ich co raz więcej – w tym roku ma odbyć się około 20 różnych jarmarków świątecznych!

Wiedeński jarmark przy Ratuszu Miejskim wystartował 17 listopada i będzie można go odwiedzić do 26 grudnia 2018. Parter ratusza będzie strefą dla dzieci (nauka pieczenia pierników; wspólne kolędowanie), ale każdy znajdzie coś dla siebie.

Będzie też jarmark przy Belwederze: od 23 listopada do 26 grudnia 2018. Będzie na nim kusić nas ponad 40 stoisk -z jedzeniem, piciem, pamiątkami, prezentami i rękodziełem.

Inne wiedeńskie jarmarki odbędą się m.in. przy Pałacu Schönbrunn, Szpitalu Głównym czy też w dzielnicy Spittelberg.

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus

Bratysława – Słowacja

Największy jarmark odbywa się na Rynku Głównym (Hlavné námestie) oraz na Placu Hviezdoslava. Ruszają one 22 listopada i potrwają do 23 grudnia 2018.

Oprócz “standardowych” przysmaków jak strudel czy grzane wino, na jarmarku możemy spróbować m.in. Lokšy – jest to specyficzny naleśniki zrobione z ziemniaków podawane np. z… makiem. Możemy tutaj też spróbować tradycyjnie pieczonej gęsi.

Będzie też okazja na zakup pamiątek i prezentów: lokalnych wyrobów, świec, choinek, zabawek i wielu innych!

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus

Wilno – Litwa

Będąc w Wilnie warto odwiedzić przede wszystkim dwa największe jarmarki. Obydwa trwają od 1 grudnia 2018 do 7 stycznia 2019. Pierwszy z jarmarków odbywa się na Placu Katedralnym – będzie duża choinka oraz stoiska – m.in. z ziołową herbatą, grzanym winem, przekąskami. Nie będzie też problemu z zakupem litewskich pamiątek czy też nabyciem oryginalnego prezentu dla bliskich.

Drugi jarmark – trochę mniejszy – odbędzie się w okolicach Ratusza. Piękne miejsce będzie świetną okazją do wykonana wyjątkowych zdjęć. Tutaj także będzie mieć możliwość zakupu podobnych rzeczy co na jarmarku przy Katedrze.

>> PRZELOTY: SPRAWDŹ OFERTY Z POLSKI
>> DOJAZD: m.in Flixbus

Polskie Jarmarki

Nie wolno oczywiście zapomnieć o naszych polskich jarmarkach. Praktyczne każde dużo miasto organizuje takowy. Warto oczywiście wybrać się do mniejszych miejscowości – często znajdziemy tam mniej komercji, mniej chińszczyzny i jakoś przyjemniejsze podejście sprzedających do klientów…

A jakie są Wasze wspomnienia z jarmarków? Coś Wam się nie podobało? Albo któryś z nich był wyjątkowo fajny? Jakie miasta z jarmarkami polecacie?

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *