Home poradnik Zaplanuj swoją podróż na Islandię – poradnik
Zaplanuj swoją podróż na Islandię – poradnik

Zaplanuj swoją podróż na Islandię – poradnik

Odkąd linia lotnicza Wizz Air co jakiś czas wypuszcza nową pulę tanich biletów z Polski na Islandię, ta niewielka wyspa leżąca na dalekiej północy nagle stała się na wyciągnięcie ręki.

Ci jednak, którzy planują tanie wakacje na Islandii powinni pamiętać, że tutejsze ceny są bardzo “skandynawskie” i poza planem, który przydaje się, biorąc pod uwagę zmienność pogody, trzeba mieć ze sobą spory zapas gotówki. Zwłaszcza jeżeli planujemy zobaczenie czegoś więcej niż popularne południowe wybrzeże i kilka miejsc na północy, lub marzą nam się aktywności wymagające wsparcia ze strony przewodnika.

islandia-guide-to-iceland-2

Islandzki interior

Planując wakacje na Islandii należy przede wszystkim zdecydować czy chce się podróżować samemu wynajętym samochodem czy wolimy zająć się podziwianiem widoków z pozycji fotela pasażera. Drugie rozwiązanie bywa bardzo rozsądne zwłaszcza zimą, kiedy drogi są oblodzone, zamiecie śnieżne uniemożliwiają jakąkolwiek widoczność oraz przychodzą gwałtowne sztormy, których nie zapomina się do końca życia. Ci, którzy decydują się na samodzielną podróż po Islandii zimą, zwłaszcza mając w planach Fiordy Wschodnie lub Zachodnie, muszą brać pod uwagę to, że w ogóle nie uda im się tam dotrzeć ze względu na zasypane, nieprzejezdne drogi.

islandia-guide-to-iceland-3

Fiordy Wschodnie

Ale zima na wyspie to nie tylko trudna pogoda, krótki dzień i widmo utknięcia na końcu świata. To również czas kiedy pojawia się tani wynajem samochodów na Islandii, ceny w hotelach spadają oraz pojawiają się atrakcje niedostępne latem – wśród nich prym wiedzie eksplorowanie jaskiń lodowych na południu, polowanie na zorzę polarną oraz psie zaprzęgi realizowane głównie na północy wyspy.

Wybierając się latem na Islandię, spektrum zwiedzania gwałtownie się powiększa. Przylatując pod koniec czerwca/na początku lipca z dużym prawdopodobieństwem drogi w interiorze będą już otwarte, pogoda znacznie się poprawi, nastaną białe noce, a cała wyspa stanie się pełna niewiarygodnie intensywnych kolorów, kontrastujących z surowością miejsc pozbawionych roślinności (w tym dominujących łubinów).

islandia-guide-to-iceland-4

Łubiny na Islandii

Poza wytyczonymi w przewodnikach szlakami, prowadzącymi do najsłynniejszych miejsc, latem masz okazję wybrania się do lokalizacji, które są otwarte dla zwiedzających jedynie przez kilka tygodni w roku. Wśród nich ogromne wrażenie robi zjazd do wulkanu Thrihnukagigur, którego potężna komora magmowa pełna jest niewiarygodnych kolorów.


Możesz również wybrać się na snorkeling w szczelinie Silfra, na wędrówkę po lodowcu, do gorących źródeł lub zobaczyć jaskinię w lodowcu Myrdalsjokull, różniącą się od tych, które znajdziemy w lodowcu Vatnajokull zimą – są ciemniejsze, pełne czarnego pyłu z poprzednich erupcji. Możesz też zrobić coś, co jeszcze bardziej podniesie poziom adrenaliny – surfing na Islandii albo paralotnie? Na pewno znajdź czas na odwiedzenie Fiordów Zachodnich, które obecnie stanowią jeden z niewielu osamotnionych punktów na wyspie, gdzie poza zniewalającymi widokami znajdziesz między innymi zaskakujące historie oraz opuszczone budynki starych przetwórni śledzi. To kwintesencja Islandii!

islandia-guide-to-iceland-5

Lodowiec Myrdalsjokull

Coraz popularniejszą opcją staje się połączenie wycieczki na Islandię z Grenlandią – jeżeli masz wystarczająco dużo czasu i podskórnie czujesz, że Arktyka jest czymś, co fascynuje Cię bez reszty, lub masz ochotę zobaczyć kontrasty pomiędzy tymi dwoma krajami, możesz wybrać się na wycieczkę objazdową po Islandii zakładającą także wypad na Grenlandię.

islandia-guide-to-iceland-6

Grenlandia

Jeżeli planujesz urlop na Islandii i potrzebujesz pomocy lub chcesz rozwiać swoje wątpliwości, szukasz skrojonej na miarę wycieczki dla grupy, pakietu wakacyjnego zakładającego wycieczkę objazdową po Islandii, chcesz wziąć udział w najbardziej niezwykłych aktywnościach na wyspie lub wynająć samochód w najlepszej cenie, sprawdź ofertę Guide to Iceland. To największa na świecie platforma sprzedająca serwis turystyczny na Islandii, która jest również oficjalnym partnerem miasta Reykjavik. Mając odrobinę czasu w stolicy Islandii, wybierz się do informacji turystycznej otwartej w ratuszu, w której znajdziesz nie tylko mapy i przewodniki, ale przede wszystkim porozmawiasz z mieszkańcami Islandii, dla których ten kraj jest czymś więcej niż atrakcją turystyczną.

islandia-guide-to-iceland-7

Ratusz wraz z informacją turystyczną w Reykjaviku

W razie jakichkolwiek pytań możesz także skontaktować się bezpośrednio pisząc maila na adres: [email protected] – oczywiście po polsku.

————
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez fotografa i współzałożyciela Guide to Iceland – Iurie Belegurschi


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *