Home loty Gruzja: loty krajowe (Mestia, Kutaisi, Natakhtari) [PORADNIK]
Gruzja: loty krajowe (Mestia, Kutaisi, Natakhtari) [PORADNIK]

Gruzja: loty krajowe (Mestia, Kutaisi, Natakhtari) [PORADNIK]

Wybieracie się do Gruzji? Mamy dla Was coś ciekawego – tanie i wyjątkowe loty krajowe w Gruzji!

Skąd pomysł na loty krajowe w Gruzji? Może nie zawsze są one tańsze niż podróż marszrutką (chociaż nie jest to regułą) ale jest to wspaniała okazja, aby za nieduże pieniądze przelecieć się tego rodzaju samolotem. A przy okazji będzie możliwość zobaczenia Gruzji z powietrza.

Podczas naszej podróży w czerwcu do Gruzji mamy zamiar skorzystać z tych lotów i to aż dwa razy (Mestia –> Kutaisi oraz Kutaisi –> Mestia). Zresztą to właśnie przy okazji kupna tych biletów zrodził się pomysł na ten wpis i “poradnik” dotyczący lotów krajowych w Gruzji.

samolot80x54px

LOTY KRAJOWE W GRUZJI

W tej chwili jedyna rozsądna opcja lotów krajowych w Gruzji to przeloty sprzedawane przez biuro VanillaSky.ge.

To właśnie oni oferują – wykonywane specjalne dla nich przez linię Service Air – loty krajowe w Gruzji. Przelot odbywamy 17-miejscowym samolotem L410 UVP E (galeria)

Przeloty mogą być ciekawą alternatywą dla podróży marszrutką.

DOSTĘPNE TRASY:

W tej chwili dostępne są trzy trasy:

 • Kutaisi -> Mestia w cenie 40 GEL (ok. 72 PLN)
 • Mestia -> Kutaisi w cenie 40 GEL (ok. 72 PLN)
 • Kutaisi -> Natakhtari (Tbilisi) w cenie 50 GEL (ok. 92 PLN)
 • Natakhtari (Tbilisi) -> Kutaisi w cenie 50 GEL (ok. 92 PLN)
 • Natakhtari (Tbilisi) -> Mestia w cenie 65 GEL (ok. 120 PLN)
 • Kutaisi -> Natakhtari (Tbilisi) w cenie 65 GEL (ok. 120 PLN)

  Ceny – jak widać – są zachęcające. Każdy pasażer może ze sobą zabrać łącznie 15 kg bagażu (suma wagi bagażu podręczny i bagażu rejestrowanego).

  ROZKŁAD LOTÓW:

  Mestia – Kutaisi – Mestia:
  Loty odbywają się w poniedziałki i piątki. Wyloty z Mestii o 11:30, wylot z Kutaisi o 13:30. Lot trwa 30-35 minut.

  Natakhtari (Tbilisi) – Kutaisi – Natakhtari (Tbilisi):
  Loty odbywają się we wtorki i czwartki. Wylot z Natakhtari jest o 9:30, wylot z Kutaisi o 17:00. Lot trwa 40 minut.

  Natakhtari (Tbilisi) – Mestia – Natakhtari (Tbilisi):
  Loty odbywają się w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Lot trwa 50 minut. Godziny lotów zależą od dnia.

  Dla lotów z lotniska Natakhtari (położonego na północny zachód od Tbilisi) w cenie mamy wliczony transfer do/z centrum Tbilisi.

  Powyższe dane zostały spisane 14 maja 2016. Aktualny rozkład znajdziecie na stronie VanillaSky.ge

  gruzja-loty-krajowe-cennikrazem1

  REZERWACJA LOTÓW

  Rezerwacji można dokonać na stronie VanillaSky.ge – możliwość rezerwacji “otwiera się” 60 dni przed lotem.

  Z tego co widzę, jest możliwość płatności kartą, jednak nie testowałem tej opcji. Dlaczego? Otóż kupowałem loty tego samego dnia (Mestia–>Kutaisi–>Mestia) i w tym przypadku nie było możliwości dokonania rezerwacji przez stronę – musiałem dokonać rezerwacji poprzez email.
  Czemu loty tego samego dnia? Otóż nie miały one służyć przemieszczeniu się, tylko w celach lotniczych i widokowych :)

  Przelew bankowy na konto gruzińskie (polskie złotówki –> gruzińskie lari)

  Jak już wspomniałem rezerwacji dokonywałem poprzez email – z płatnością przelewem. Przy okazji mogę się podzielić pomysłem na bardzo tanie przesłanie pieniędzy na konto w Gruzji (płatność w gruzińskich lari). W tym celu wykorzystałem serwis TransferWise.com

  Wymiana okazała się bardzo prosta. Wystarczy przejść prosty kreator płatności “PLN–>GEL” – z podaniem swoich danych oraz konta odbiorcy. Następnie decydujemy się na sposób wpłacenia PLN – ja wybrałem kartę kredytową (prowizja 0,5%). Można też wybrać bezprowizyjną wpłatę kartą debetową albo przelewem w złotówkach.

  Ile to mnie kosztowało? Serwis TransferWise.com pobrał tylko 4,97 PLN prowizji (wy jej możecie uniknąć – sprawdźcie niżej!), a złotówki zostały przeliczone na gruzińskie lari po kursie 0.5674.


  Ponieważ płaciłem za loty dwóch osób w dwie strony na trasie Mestia-Kutaisi-Mestia to zapłaty miałem 160 GEL. Ostateczny koszt wyniósł 294,19 PLN

  gruzja-loty-krajowe-transfer1

  Jeśli jesteście już w Gruzji to jest też możliwość zapłaty za loty gotówką w siedzibie VanillaSky w Tbilisi.

  Brak prowizji za przelew z Polski do Gruzji

  Chcecie zaoszczędzić te kilka złotych prowizji? Wystarczy, iż zarejestrujecie się w serwisie TransferWise.com z tego linka. W nagrodę serwis da Wam 15 GBP do “wykorzystania” na pokrycie prowizji.

  Co dalej?

  Od VanillaSky otrzymacie numery biletów. I tyle. Teraz wystarczy, iż udacie się na lotnisko z paszportem – nie musicie się odprawiać online czy też drukować kart pokładowych.
  Nasz lot odbędzie się (jeśli pogoda na to pozwoli) w pierwszym tygodniu czerwca. A po powrocie z Gruzji napiszemy dla Was relację z tych przelotów.

  UWAGI I INNE

  Loty do/z Mestii

  Loty do/z Mestii odbywają się z zachowaniem zasad “lotu z widocznością” (VFR). Za Wikipedią: “Loty VFR muszą odbywać się przy zachowaniu ściśle określonych w przepisach zasad, dotyczących warunków meteorologicznych (VMC) oraz sposobu wykonywania tego rodzaju lotów. Niedopuszczalny jest na przykład wlot samolotu w chmurę i utrata widoczności powierzchni Ziemi.”

  Z tego powodu może się zdarzyć, iż loty do/z Mestii zostaną odwołane (np. z powodu złej pogody). Przysługuje nam wtedy zwrot pieniędzy za lot.

  Zwrot biletu

  W terminie do 48 godzin przed dniem loty można dokonać zwrotu biletu. Pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 30 dni od momentu anulowania rezerwacji.

  Galeria

  Loty odbywają się 17-miejscowym samolotem L410 UVP E. Kilka jego zdjęć znajdziemy na stronie linii:

  gruzja-serviceair-samolot-L410-UVP-E-1000px

  gruzja-serviceair-samolot-L410-UVP-E-2

  gruzja-serviceair-samolot-L410-UVP-E-3

  gruzja-serviceair-samolot-L410-UVP-E-4

  Zdjęcia samolotu oraz wybrane grafiki pochodzą ze strony linii oraz strony biura.

  mleko

  Komentarz(3)

   1. Plan był dobry. Mieszkaliśmy w Koka Guest House (w Mestii): Ruso – córka właściciela pracuje w checkinie na lotnisku – i nawet razem z nią jechaliśmy na lotnisko. Niestety z powodu niskich chmur nie polecieliśmy :(
    Samolot miał rano przylecieć na trasie Natakhtari –> Mestia, ale nawet nie wystartował. Zostało nam tylko wybranie zwrotu pieniędzy – które bezproblemowo zwrócono nam w biurze VanillaSky w Tbilisi.

  1. Kupiłem bilet na 12.09.2017,lot z Mestii do Tbilisi,płacąc kartą kredytową.Zreflektowałem się jednak,że jeśli pogoda nie pozwoli na lot temu czechosłowackiemu samolocikowi,mogę nie zdążyć na samolot LOTu o 4.55 do Warszawy w dniu 13.09.Wobec tego zakupiłem kolejny bilet na lot do Tbilisi,na dzień 11.09.z Mestii.Poleciałem 11go,a za bilet na 12go otrzymałem pełen zwrot GEL na lotnisku w Mestii na 24 h przed.Keti Margiani,u której gościłem,wykonała telefon do kogoś na lotnisko w Mestii i nie było problemu ze zwrotem biletu.Problemy stworzyłem sobie sam,dzieląc bagaż na rejestrowy i pokładowy.Lecimy w jednym kawałku,mając max 15 kg.Na szczęście jedno miejsce w samolociku zostało wolne i wpuszczono mnie na pokład z dwoma bagażami na konto tego wolnego miejsca.Lot nad Kaukazem spokojny z cudnymi widokami,turbulencje zaczęły się po minięciu gór,nad nagrzaną ziemią wzdłuż autostrady.Ale spoko,tylko jedna młoda Rosjanka miała z tym trochę problemów.Wspaniała sprawa!W razie pytań,proszę o kontakt na [email protected] Pozdrawiam,Jacek

  Opublikuj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *