Home poradnik Poradnik Podróżnika: Jak nie płacić prowizji liniom lotniczym ?

Poradnik Podróżnika: Jak nie płacić prowizji liniom lotniczym ?

Kolejna część naszego Poradnika Podróżnika. Tym razem dowiemy jak nie zapłacić prowizji liniom lotniczym pobieranej przy kupnie biletu. Na pierwszy ogień idą te najpopularniejsze – czyli Ryanair i Wizzair.W przyszłości będą dodawane kolejne linie. Zapraszam do lektury.

1) Jak nie płacić prowizji Ryanair – karta Master Card Prepaid (przedpłacona)

WAŻNE !!! UWAGA ZMIANY !!!
https://mlecznepodroze.pl/2012/11/28/zmiany-w-platnosciach-i-prowizjach-ryanair-czyzby-koniec-kart-mastercard-prepaid/

oraz

https://mlecznepodroze.pl/2012/11/30/wszystkie-bilety-ryanair-zdrozaly-o-28-pln-nie-ma-biletow-po-1-pln/

WAŻNE !!! UWAGA ZMIANY !!!

a) MasterCard Prepaid z BZWBK

Najprostszym sposobem niepłacenia prowizji w Ryanair jest zdobycie karty MasterCard Prepaid, nazywanej też Przedpłaconą bądź Doładowywalną. Na chwilę obecną jedynym polskim bankiem mającym taką kartę w swojej ofercie jest BZ WBK. Karta taka kosztuje 20 PLN i można ją już dostać w prawie każdym oddziale BZWBK w Polsce (w zależności od aktualnej dostępności w oddziale). Osoby nie lubiące stać w kolejkach mogą taką kartę zamówić przez internet w sklepie PremiumShop24 – w tej samej cenie co jej kupno w oddziale ( KLIK ). Wielkim plusem tej karty jest to, iż nie trzeba posiadać konta w BZWBK oraz to, iż karta jest “na okaziciela”, możemy ją podarować dowolnej osobie. Niestety istnieją, też niedogodności. Stan karty i historię operacji możemy sprawdzić albo za pomocą sms (o odpowiednim formacie wysłanym na numer 2424 w cenie zwyklego smsa wg posiadanej taryfy) albo na infolinii banku ( ).

Jeśli chcemy sprawdzić saldo karty, sms powinien mieć taki format: RRRRRRRRRRKKKK S, natomiast dla uzyskania informacji o ostatnich 5 transakcjach: RRRRRRRRRRKKKK H, gdzie RRRRRRRRRR – ostatnie 10 cyfr numeru konta (nadrukowane na karcie) oraz KKKK to 4 ostatnie cyfry numeru karty. Karta jest doładowywalna poprzez zrobienie przelewu na rachunek w BZWBK (dla wygody użytkownika jest od wydrukowany na odwrocie karty).

Karty wydawane przez BZWBK mają różne terminy ważności – może nam się trafi karta na rok, bądź nawet na ponad 2 lata. Warto najpierw zapytać Panią w banku o ważności kupowanej karty ;)

 

Karta BZWBK jest dodatkowo wyposażona w technologię PayPass (zbliżeniową) dzięki czemu za małe transakcje (do 50PLN) możemy płacić poprzez zbliżenie karty do specjalnego czytnika, który znajdziemy m.in. w sklepach Żabka czy Empik.

 

b) karta Net+ Prepaid MasterCard

Pierwszą kartą działająca w Ryanair (bez prowizji) była karta Net+ Prepaid MasterCard wydawana przez serwis Neteller.com ( KLIK ). Serwis znany jest z udostępniania użytkownikom wielu narzędzi przydatnych podczas wirtualnego hazardu (m.in. wirtualne karty to jednokrotnych płatności). Niestety dla polskiego użytkownika karta będzie gorsza niż karta z BZWBK. Karta Net+ nie może być prowadzona w PLN, dlatego każda transakcja dokonana w złotówkach będzie przeliczana na’ walutę karty, po BARDZO nie korzystnych kursie. Razem z prowizją daje nam to kwotę o ok 5-7% wyższa. Karta natomiast przyda się dla osób często płacących w euro bądź funtach brytyjskich.

 

Aby zdobyć tą kartę należy wejść na stronę serwisu ( KLIK ), zarejestrować się i przejść stosunkowo długą i żmudną weryfikację (częściowo z rozmową telefoniczną po angielsku – ale podstawowa znajomość tego języka wystarczy).


 

c) karta Moneybookers

Również serwis Moneybookers ( KLIK ) (znany z łatwych przelewów międzynarodowych) oferuje kartę działającą w Ryanair. W przeciwieństwie do karty Netellera karta z Moneybookers jest płatna. Jednorazowa opłata to 10 EUR, do zapłaty podczas wyrabiania karty. Można nią dokonać do 5 transakcji dziennie.

 

 

 

d) karta skarbonka z Auchan (NOWOŚĆ od 4 kwietnia 2011)

Jest to nowy sposób na uniknięciu opłaty za kartę w Ryanair. Karta jest wydawana bezpłatnie w sklepach sieci Auchan. Limit pojedynczej transakcji to 5000PLN, dodatkowo saldo karty można sprawdzać przez internet. Co więcej – karty posiadają stosunkowo długi okres “ważności” – nawet do 2016 roku! Należy też nie godzić się na wciskane nam ubezpieczenie :)

 

 

Regulamin karty – KLIK
Tabela opłat i prowizji – KLIK
Strona z opisem karty – KLIK

 

2) Jak nie płacić prowizji Wizzair

UWAGA!!! Obecnie jedyny sposob aby nie placic prowizji w Wizz Air to Płatność z Konta Wizz. Więcej szczegółów w tych wpisach: KLIK oraz KLIK

UWAGA: 1 sierpnia 2011 Wizz Air i Citibank wprowadziły kartę zwalniającą z prowizji – szczegóły: KLIK

UWAGA: 28 kwietnia Wizz Air podniósł opłatę za płatność przelewem i zrównał ją z opłatą za płatność kartą: KLIK

UWAGA 2: Podwyżka opłat za płatność kartą/przelewem w Wizz Air: KLIK

W Wizzair nie unikniemy prowizji – możemy jedynie zapłacić mniejszą prowizję. Standardowo płatność kartą kosztuje nas dodatkowo 23 PLN za osobę za lot. Jednakże jeśli rezerwujemy lot na minimum 14 dni przed odlotem, możemy wybrać opcję płatności przelewem. Wtedy zapłacimy jedynie 11 PLN prowizji za każdy lot każdego pasażera. Numer konta na jaki należy dokonać płatności w Wizzair to:

Polska:
Polskie złote (PLN)
Swift: PKOPPLPW
BANK PEKAO SA
Numer konta dla przelewów krajowych: 85124010661111001004783883
Numer konta dla przelewów międzynarodowych: PL85124010661111001004783883
(Bank Pekao SA)
Posiadacz rachunku: Wizz Air Hungary Kft
 
Swift: CITIPLPX
CITIBANK HANDLOWY
Numer konta dla przelewów krajowych: 07103015080000000802909004
Numer konta dla przelewów międzynarodowych: PL07103015080000000802909004
Posiadacz rachunku: Wizz Air Hungary Kft

Teoretycznie należy to uczynić w ciągu 24h od momentu złożenia rezerwacji, natomiast w praktyce mamy na to kilka dni. Pamiętamy, iż  w polu ?tytułem? przelewu podajemy TYLKO numer rezerwacji !!

3) Jak nie płacić prowizji w EasyJet – Visa Electron

Tutaj sprawa jest najprostsza – wystarczy zwykła, najzwyklejsza karta Visa Electron – ta sama, która do końca 2009 można było płacić bez prowizji w Ryanair. Jest ona bardzo popularna w Polsce i praktycznie każdy bank ma ją w swojej ofercie.


mleko

Komentarz(70)

 1. Chodzi o to, ze kupowalem bilety Rzym-Mediolan. Ceny byly w EUR, odhaczylem co trzeba a wydaje mi sie, ze ryan i tak przeliczyl to po swojemu na zlotowki..

 2. Jesli kupowales to Ryan domyslnie niczego nie przelicza i pobral Ci z karty w EUR jesli to byl lot Rzym-Mediolan. Bank to przeliczyl na zlotowki wg swojego kursu.

 3. Sprawdzał ktoś – kartę Auchan jak działa w praktyce z Ryanem? Tj. bez problemu z płatnością internetową, byle tylko odpowiednio doładować kartę?

 4. Własnie kupiłem bilety w Ryan-ie WBK Pay pass pre paid, było troche trudnosci ale po zarejestrowaniu karty na stronie banku transakcja została potwierdzona – więc lecimy

 5. Jakub mam pytanie sprawdzałeś tą kartę działa w ryanie no i wiem że 1 wpłatę trzeba na konto ale pytanie czy potem np. można doładować swoją kartą kredytową np. jak widzę że jest tani bilet doładowuję i kupuję-no i jak wyglada kwestia przewalutowań w praktyce-jak np. kupuję w złotówkach lub w funatch dużo biorą ?

 6. Ktoś wie czy karta dobrego konta z banku millenium to VISA electron (na karcie jest tylko napis VISA, dla porównania karta mbanku ma VISA Electron)

  W związku z wprowadzaniem opłat za nieużywanie karty w mBanku zamierzam właśnie z niej zrezygnować…

 7. Uprzejmie informuję, że karta Millennium Visa Dobre Konto jest to karta z rodzaju Visa Electron.

  W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji i dziękuję za kontakt z Bankiem.

  Z poważaniem

  Marta Michalik

  Departament Bankowości Elektronicznej

 8. Powtórzę pytanie które zostało bez odpowiedzi – czy karta MasterCard prepaid wydawana przez Fortis (Paribas) działa poprawnie tzn nie powoduje naliczenia opłaty w Ryanie?
  Zamówiłem już ją w oddziale w Łodzi (czasochłonna procedura, karta przyjdzie pocztą…) ale z ciekawości pytam czy ktoś już ją sprawdzał do zakupu biletów? Mam wciąż prepaid z BZWBK ale limit 500zł mnie blokuje, poza tym karta Fortisu ma lepsze warunki patrząc na tabele opłat i prowizji. Jak jeszcze działa w Ryanie to 25zł opłaty za nią zwróci mi się błyskawicznie;)

 9. @marokanczyk – KIEDYS (czyt. na poczatku wprowadzenia karty fortisowej) NIE DZIAŁAŁA ona tzn NIE ZWALNIAŁA z prowizji – jak jest teraz to niestety nie wiem

 10. Dla osób nie mających pewności potwierdzam, iż przy płatności kartą Skarbonka Auchan nie ponosi się opłat administracyjnych. Czyli jest to obecnie moim zdaniem najlepsza karta do opłacania biletów Ryanaira. Wyrobienie darmowe i od ręki, długi termin ważności, brak opłat utrzymaniowych i można ją natychmiast zasilić w punkcie w Auchan bez straty czasu na oczekiwanie zrealizowania przelewu. Polecam.

 11. Paweł a jaki jest limit transakcji i czy jak wyślę przelew na t a kartę to jak szybko pojawiaja się pieniadzę, nie bardzo chce mi się do Auchan zawsze jeździć żeby zasilić kartę

 12. Chyba trzeba by to uaktualnić bo bez prowizji moneybookersem i netelerem się już nie da no i na niektórych trasach jest zawsze prowizji u ryana z UK, Włoch i chyba nie jestem pewien Hiszpanii a niedługo będę Niemcy bo CASH Passport wprowadzili

 13. Wyrobiłem sobie kartę Auchana, doładowałem gotówką na miejscu, widać ją w systemie. Niestety Ryanair odrzuca płatność tą kartą. :( Testował ktoś ostatnio?

  Co podajecie w miejscu imię/nazwisko? Swoje imię nazwisko czy “KARTA PLATNICZA AUCHAN”? :D Innych szalonych pomysłów nie mam.

 14. Sam sobie odpowiem, pomysł szalony ale poprawny, jako imię trzeba wpisać “karta platnicza” a nazwisko “auchan”. Przeszło, dostałem majla z potwierdzeniem, kasa została ściągnięta z karty.

 15. Używam karty Auchan MC Prepaid do płatności w Ryanair od prawie roku i działa pięknie bez naliczania prowizji Ryanowi. Wpisuję SWOJE imię i nazwisko (bez polskich liter) i autoryzacja przechodzi. Płacę nią też m.in. w Apple Store, dało się ją zarejestrować tylko przy podaniu polskiego adresu, ale odtąd działa. Oczywiście przy zamawianiu zrezygnowałem z ubezpieczeń. Euro przelicza po bardzo przyzwoitym kursie – 3gr powyżej średniego NBP w tym dniu.

  Jedyną wadą tej karty jest spartański serwis internetowy, brak jest na wykazie blokad, a rozliczenie transakcji następuje po kilku dniach. Nie wiem, ile czasu trwa księgowanie przelewu, bo wpłacam gotówkę w sklepie, który akurat mam niedaleko.

 16. Trzeba by uaktualnić artykuł. Auchan karta jest niezła ma jedną wadę-przelewy idą długą wiec lepiej podjechać i wpłącić kase fizycznie no i rozliczanie trwa długo, blokad nie widać, moneybookers w złotówkach wciąż działa bo sam sprawdzałem oczywiście poza UK, Włochami i Niemcami a niedługo Hiszpanią. Zastanawiam sie czy można wyrobić na kumpla z Niemiec RCP i dokonywać zakupów taniej-pytanie czy mogę ze swojego konta ja zasilać czy musi być z niemieckiego-nie testowałem-moze ktos próbował

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *