Powered by GetYourGuide



Home Newsy Legendarny Pałac na Malcie wreszcie dostępny dla publiczności [ZDJĘCIA]
Legendarny Pałac na Malcie wreszcie dostępny dla publiczności [ZDJĘCIA]

Legendarny Pałac na Malcie wreszcie dostępny dla publiczności [ZDJĘCIA]

Wybieracie się?

Perła architektury i cywilizacji śródziemnomorskiej. Ucieleśnienie barokowej Europy. Symbol władzy Zakonu Joannitów w Starym kontynencie – Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie na Malcie jest znów dostępny dla publiczności – po wieloletnim okresie jego skrupulatnej renowacji.

Powered by GetYourGuide

Przez wieki był on siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu. Mówi się o nim także o miejscu – teatrze, w którym narodził się naród maltański. Powstały w 1571 roku ten barokowy pałac na placu Św. Grzegorza był pierwszym budynkiem, który powstał w Valletcie, stolicy Malty. Sama stolica jest określana mianem pierwszego miasta w Europie, które powstało według projektu urbanistycznego. Symbol goni więc symbol.

Sam pałac to coś więcej aniżeli spuścizna Zakonu Joannitów. W okresie brytyjskiego panowała służył on jako ośrodek władzy dla generalnego gubernatora. Był on także siedzibą pierwszego konstytucyjnego parlamentu Malty w 1921 roku. Do 2015 w jego przestrzeniach odbywały się sesje lokalnego parlamentu, aby ostatecznie stać się siedzibą prezydenta Malty.

>> PODRÓŻE LAST MINUTE (i nie tylko) Z POLSKI – NAJLEPSZE OKAZJE!

Burzliwe losy pałacu spowodowały, że historia dobitnie odcisnęła swoje piętno na jego murach. Dlatego też od 2019 roku był on wyłączony dla publiczności. W tym czasie rozpoczęły się w nim drobiazgowe i kosztowne (opiewające na kwotę 40 mln euro) prace konserwatorskie. Warto przypomnieć, iż ten pałac nie przechodził żadnego większego remontu od 1571 roku, czyli od czasów jego wybudowania. Przez to publiczność mogła poznać tylko część historii tego miejsca w postaci czterech z 17 państwowych pokoi, zbrojowni na parterze, głównej klatki schodowej oraz części korytarza.



Efektem przeprowadzonej pieczołowicie restauracji jest dostęp do:

– trzech korytarzy w stylu piano nobile wokół dziedzińców pałacu,
– wcześniej niedostępnych sal państwowych, używanych do administracji parlamentu np. biuro spikera,
– sali poświęconej Republice Malty z portretami dotychczasowych prezydentów tego śródziemnomorskiego kraju,
– dziedzińca księga Alfreda,
– oranżerii,
– zbrojowni.

>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

Proces renowacji tego pałacu polegał także na przywróceniu pierwotnej funkcji wielu jego przestrzeniom. To, co kiedyś było izbą parlamentu, odtworzono tam pałacową zbrojownię. Do życia przywrócono również Uccelliera (salę, w której trzymano egzotyczne ptaki), w której kiedyś mieściło się biuro spikera. Dlatego cały projekt renowacji Pałacu Wielkiego Mistrza jest uznawany za najbardziej ambitny projekt kulturalny we współczesnej historii Malty.

W salach państwowych odwiedzający mogą zapoznać się z imponującymi kolekcjami, takimi jak:
– wizualną narrację Wielkiego Oblężenia z 1565 roku namalowaną przez Matteo Perez d’Aleccio,
– jedyny kompletny i nienaruszony zestaw słynnych XVIII-wiecznych francuskich gobelinów zatytułowanych “Les Teintures des Indes”;,
– późnobarokowe iluzjonistyczne malowidła sufitowe z XVIII wieku, które odzwierciedlają wielkość Wielkich Mistrzów, oddający się naśladowaniu wielkich arystokratycznych dworów Europy,
– galeria portretów różnych władców Wysp Maltańskich: począwszy od przybycia Rycerzy św. Jana na Maltę aż do dnia dzisiejszego.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!

Rocznie Pałac Wielkiego Mistrza odwiedza 200 tys. ludzi rocznie. Szacuje się, iż poczynione drobiazgowe prace w zakresie jego renowacji przyczynią się do przyciągnięcia dodatkowych 100 tys. miłośników historii i sztuki w ciągu roku.

Do końca maja w jego przestrzeniach można zapoznać się z zawartością wystawy na temat roli kobiet w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Wydarzenie to odbywa się w ramach maltabiennale.art – pierwszej edycji przeglądu sztuki współczesnej na Malcie.

Pałac Wielkiego Mistrza można oglądać codziennie w godzinach 9-17.

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej przewoźnika




Powered by GetYourGuide


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *