![Komisja Europejska proponuje przedłużenie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID do czerwca 2023 roku](https://mlecznepodroze.pl/wp-content/uploads/2021/05/paszport-koronawirus-certyfikat-grafika-Depositphotos_472316302_xl-2015-3000x2119px-scaled.jpg)
Komisja Europejska proponuje przedłużenie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID do czerwca 2023 roku
Ważne informacje!
Mimo, że niektóre kraje rezygnują z używania na ich terytorium paszportów covidowych, to nie tak szybko się z nimi pożegnamy. W czwartek 3 lutego Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID o rok, tj. do 30 czerwca 2023.
Powód?
“Wirus wywołujący COVID-19 jest nadal powszechny w Europie i nie można dziś przewidzieć, jakie będą skutki potencjalnego wzrostu zakażeń w drugiej połowie 2022 r. lub pojawienia się nowych wariantów.”
Dzięki przedłużeniu obowiązywania rozporządzenia nadal będzie można korzystać z unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID w czasie podróży po UE, gdy państwa członkowskie utrzymają pewne środki w zakresie zdrowia publicznego.
Komisja przyjęła wniosek w dniu dzisiejszym, aby Parlament Europejski i Rada mogły zakończyć procedurę ustawodawczą przed wygaśnięciem obecnego rozporządzenia.
Dodatkowe zmiany – ważne!
Oprócz przedłużenia obowiązywania rozporządzenia w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID do czerwca 2023 r.
Komisja proponuje także pewne zmiany przepisów:
– Dodanie wysokiej jakości laboratoryjnych testów antygenowych do listy badań, które mogą być podstawą wydania zaświadczenia o wyniku testu. Poszerzy to zakres akceptowanych badań w okresie wysokiego zapotrzebowania na testy na COVID-19.
– Zapewnienie, by w zaświadczeniach o szczepieniu poprawnie wykazywana była liczba dawek szczepionki podanych w którymkolwiek państwie UE, nie tylko w państwie wydającym zaświadczenie. Ma to rozwiązać praktyczne problemy z zaświadczeniami, w których liczba dawek szczepionki podawana jest niewłaściwie, w przypadku gdy dana osoba była szczepiona w różnych państwach członkowskich.
– Wydawanie zaświadczeń uczestnikom badań klinicznych nad szczepionkami na COVID-19. Dzięki tej regulacji unijne cyfrowe zaświadczenia COVID wydawane uczestnikom badań będą uznawane przez inne państwa członkowskie. Ma to zachęcić do dalszego rozwoju badań nad szczepionkami na COVID-19.
>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY
Unijne Certyfikaty Covid w poszczególnych państwach
Zastosowanie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID do celów krajowych nadal pozostaje w gestii państw członkowskich. Unijne przepisy dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID nie nakazują ani nie zakazują wykorzystania tych dokumentów do celów niezwiązanych z podróżowaniem po UE (np. do uzyskania wstępu na imprezy lub do restauracji).
Jeżeli jednak państwo członkowskie wprowadza system stosowania zaświadczeń COVID-19 do potrzeb krajowych, powinno również zapewnić pełne uznawanie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID do tych celów.
>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”
Poza tym Komisja zachęca także państwa członkowskie do dostosowania okresów ważności zaświadczeń ustalonych do celów krajowych z okresem ważności wprowadzonym na poziomie UE na potrzeby podróży.
Kolejne działania
Komisja wzywa Parlament Europejski i Radę do szybkiego przyjęcia wniosku, tak by wprowadzić te przepisy przed 30 czerwca 2022 r., obecną datą wygaśnięcia rozporządzenia w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.
Do 31 marca 2022 r. Komisja opublikuje także drugie sprawozdanie z wykonania rozporządzenia w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, wymagane na mocy tego rozporządzenia. Pierwsze sprawozdanie opublikowano 18 października 2021 r.
Zgodnie z zapowiedzią z pierwszego sprawozdania Komisja przedstawia dzisiejszy wniosek przed publikacją drugiego sprawozdania, tak aby niezbędna procedura ustawodawcza mogła zostać zakończona przed datą wygaśnięcia obecnego rozporządzenia.
Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej