Ważne informacje!
Rada przyjęła 25 stycznia 2022 zalecenie w sprawie skoordynowanego podejścia ułatwiającego bezpieczne przemieszczanie się podczas pandemii Covid-19. Zalecenie to jest reakcją na znaczny wzrost liczby osób zaszczepionych i na szybkie upowszechnienie się unijnego cyfrowego certyfikatu Covid. Zastępuje zalecenie obowiązujące wcześniej. Wejdzie w życie 1 lutego 2022 r., podobnie jak akt delegowany zmieniający rozporządzenie o cyfrowym certyfikacie Covid i przewidujący 270-dniowy okres uznawania zaświadczeń o szczepieniu.
Na mocy nowego zalecenia środki antypandemiczne powinny być stosowane z uwzględnieniem statusu danej osoby, a nie sytuacji w danym regionie – z wyjątkiem obszarów, na których wirus rozprzestrzenia w bardzo wysokim stopniu.
Oznacza to, że czynnikiem decydującym powinno być zaszczepienie, test lub status ozdrowieńca poświadczone unijnym cyfrowym certyfikatem Covid. Podejście oparte na statusie znacznie uprości obowiązujące przepisy i zapewni podróżnym dodatkową przejrzystość i przewidywalność.
>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”
Podejście oparte na statusie
Podróżni posiadający ważny unijny cyfrowy certyfikat Covid nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w przemieszczaniu się.
Ważny certyfikat obejmuje:
– zaświadczenie o szczepieniu szczepionką zatwierdzoną na szczeblu europejskim, o ile od ostatniej dawki pierwotnego szczepienia minęło co najmniej 14 i nie więcej niż 270 dni albo dana osoba otrzymała dawkę przypominającą. Państwa członkowskie mogą także akceptować zaświadczenia o szczepieniu szczepionkami zatwierdzonymi przez organy krajowe lub WHO
– negatywny wynik testu PCR uzyskany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego uzyskany nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą
– zaświadczenie o powrocie do zdrowia, wskazujące, że od pierwszego dodatniego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.
Od osób nieposiadających unijnego certyfikatu można wymagać przeprowadzenia testu przed podróżą lub nie później niż 24 godziny po przyjeździe. Z wymogu tego powinni być zwolnieni podróżni przemieszczający się w ramach niezbędnej funkcji lub z powodu określonej konieczności, osoby dojeżdżające do pracy za granicą oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY
Mechanizm bezpieczeństwa
W nowym zaleceniu wzmocniono mechanizm bezpieczeństwa przewidziany na wypadek pojawienia się nowych wariantów budzących niepokój lub zainteresowanie. Jeżeli państwo członkowskie w reakcji na pojawienie się nowego wariantu wprowadzi ograniczenia, Rada – w ścisłej współpracy z Komisją i przy wsparciu ECDC ? powinna przyjrzeć się sytuacji. Także Komisja, regularnie oceniając nowe dowody w sprawie wariantów wirusa, może zasugerować dyskusję w Radzie.
Podczas dyskusji Komisja może zaproponować, by Rada uzgodniła skoordynowane podejście do podróży z danego regionu. Wszelkie sytuacje skutkujące przyjęciem środków powinny być poddawane regularnym przeglądom.
Mapa regionów UE
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) powinno nadal publikować mapę państw członkowskich w podziale na regiony, wskazującą według systemu kolorystycznego (zielony, pomarańczowy, czerwony, ciemnoczerwony) potencjalne ryzyko zakażenia. Mapa powinna opierać się na 14-dniowym wskaźniku zgłoszonych przypadków, wskaźniku wyszczepienia oraz wskaźniku przeprowadzanych testów.
>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!
Bazując na mapie, państwa członkowskie powinny stosować środki dotyczące podróży do i z obszarów ciemnoczerwonych, w których wirus rozprzestrzenia się w bardzo wysokim stopniu. Powinny zwłaszcza odradzać podejmowanie podróży innych niż niezbędne i wymagać testów przed podróżą i kwarantanny po przyjeździe od osób przybywających z tych obszarów, a nieposiadających zaświadczenia o szczepieniu lub o powrocie do zdrowia.
Pewne wyjątki powinny mieć zastosowanie do podróżnych przemieszczających się w ramach niezbędnej funkcji lub z powodu określonej konieczności, osób dojeżdżających do pracy za granicą oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej