Air France rozszerza listę kierunków objętych pilotażowym programem elektronicznej weryfikacji testów na COVID-19
Informacje
Rozszerzenie programu
Od 15 marca 2021 r. Air France i Groupe ADP (właściciel i zarządca portów lotniczych w Paryżu) rozszerzyły pilotażowy program testowy aplikacji ICC AOKpass o kolejne trasy – do/z San Francisco i Los Angeles.
Wspomniana aplikacja mobilna, opracowana przez MedAire / International SOS, jest dostępna na smartfony i umożliwia pasażerom bezpieczne przechowywanie wyników testów na COVID-19. Posługiwanie się elektroniczną wersją wyników testów ma usprawnić podróż i skrócić czas procedur na lotnisku.
Podczas czterotygodniowego okresu próbnego, klienci podróżujący między Paryżem (CDG) a San Francisco i Los Angeles (w obie strony) mogą bezpłatnie i na zasadzie dobrowolności przetestować aplikację, a jednocześnie skorzystać z priorytetowej obsługi lotniskowej przy wejściu na pokład i kontroli paszportowej.
Już wcześniej w marcu b.r. francuski przewoźnik rozpoczął 4-tygodniowy okres testów na trasach: Paryż (CDG ) – Fort-de-France (Martynika) oraz Paryż (CDG) – Gwadelupa (Pointe-a-Pitre).
Jak to działa?
1. Klient pobiera aplikację mobilną ICC AOKpass dostępną w App Store, Google Play Store lub Huawei App Store;
2. Przed podróżą, wykonuje wymagany test PCR lub LAMP (zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego podróżuje) w jednym z partnerskich laboratoriów współpracujących z aplikacją. W Polsce jest to firma SGS, listę laboratoriów SGS można sprawdzić tutaj;*
3. Po wykonaniu testu, laboratorium przekazuje klientowi wynik testu w postaci pdf i kodu QR, który można w bezpieczny sposób przenieść do aplikacji ICC AOKpass;
4. Na lotnisku w Paryżu, przy wyjściu do samolotu, pasażer powinien udać się do właściwej kolejki, kierując się odpowiednimi oznaczeniami. Podczas sprawdzania dokumentów, osoba posługująca się aplikacją, okazują służbom kontrolnym wynik swojego testu na COVID-19 w postaci kodu QR, zamiast papierowego zaświadczenia. Następnie aplikacja ICC AOKpass potwierdza, że okazany test jest ważny i zgodny z wymogami wjazdowymi kraju docelowego. Weryfikacja odbywa się poprzez sieć zabezpieczoną technologią blockchain;
5. Po przylocie do Paryża (z Gwadelupy, Martyniki, San Francisco i Los Angeles) pasażerowie również korzystają z priorytetowych przejść (odpowiednio oznakowanych) przy kontroli paszportowej, gdzie ponownie okazują wynik testu (QR) w aplikacji AOKpass.
Treść wiadomości pochodzi z informacji prasowej przewoźnika