Nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. Kraje zakazują lotów i podróży z Wielkiej Brytanii
Dzieje się!
(wpis jest aktualizowany)
Nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2
Wracają lotnicze zakazy w Europie! Od kilku dni w Wielkiej Brytanii obserwuje się znaczny wzrost liczby wykrytych zarażeń nowym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2. Ma ona ponoć rozpowszechniać się do 70% procent łatwiej i szybciej niż pierwotna odmiana.
O wykryciu nowego wariantu koronawirusa poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Podano wtedy, że wykryto ponad 600 zakażeń nową odmianą – głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.
WHO podaje, iż nową wersję potwierdzono także w Holandii, Danii, RPA oraz Australii.
Tymczasem w rzeczywistości kolejne kraje wprowadzają ograniczenia podróży do/z Wielkiej Brytanii.
>> PODSUMOWANIE TYGODNIA – SPRAWDŹ NOWY WPIS!
Są już pierwsze zakazy lotów i podróży
Pierwszym krajem, który zadecydował o zakazie lotów była Holandia – przepisy wprowadzono w niedzielę, 20 grudnia 2020 od godziny 6 rano czasu polskiego Loty pomiędzy Wielką Brytanią a Holandią zostały zakazane do 1 stycznia 2021.
>> KORONAWIRUS – SPRAWDŹ NASZE WSZYSTKIE WPISY!
W ślad za Holandią poszły kolejne kraje. Sytuacja zmieniała się przez cały dzień. Obecny stan jest mniej więcej taki:
Belgia: zakaz nie tylko lotów, ale także i przejazdów pociągów z Wielkiej Brytanii i Holandii. Na razie na 24 godziny, aby “poczekać na rozwój sytuacji”. Belgijskie władza rozważają oczywiście późniejsze przedłużenie zakazu. W tej chwili kraj nie planuje zakaz podróży z Francji.
Bułgaria: zakaz lotów do/z Wielkiej Brytanii aż do 31 stycznia 2021
Czechy: zakaz lotów do/z Wielkiej Brytanii od poniedziałku od godziny 12:00
Francja: oprócz samych lotów, dodatkowy zakaz całkowitego przepływu osób z Wielkiej Brytanii – autami, pociągami, promami, autokarami itp.
Irlandia: tymczasowy 48-godzinny ban – na poniedziałek i wtorek; nie tylko na loty, ale także na kursowanie promów.
Niemcy: zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020. Z wyjątkiem lotów ratunkowych, lotów “na pusto”, lotów z personelem medycznych, lotów cargo czy lotów specjalnych
Szwecja: zakaz lotów; ma być oficjalnie wprowadzony w poniedziałek
Turcja: wstrzymanie lotów z Danii, Holandii, RPA i Wielkiej Brytanii
Włochy: wstrzymanie lotów do/z Irlandii Północnej, Wielkiej Brytanii – do 6 stycznia 2021
Litwa, Łotwa i Estonia: zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do końca roku
El Salvador: zakaz przyjazdu osób, które w ciągu ostatnich 30 dni były w Wielkie Brytanii lub RPA
Iran: dwutygodniowy zakaz lotów do/z Wielkiej Brytanii
Arabia Saudyjska: na tydzień zostają wstrzymane wszystkie przyloty
Hiszpania też dołączyła do listy państw, które zbanowały loty z Wielkiej Brytanii
i nie tylko… (lista państw ciągle się powiększa)
Będzie całkowity ban na podróże z Wielkiej Brytanii?
W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała Europę do zaostrzenia kontroli z powodu nowego wariantu SARS-CoV-2.
“Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza rekomendowania rządowi wprowadzenia ograniczeń dla lotów z Wielkiej Brytanii – ustaliło Radio ZET.”
W poniedziałek, 21 grudnia 2020, o godzinie 11:00 odbędzie się pilne posiedzenie Rady Europejskiej. W porządku obrad znajdziemy temat koordynacji działań UE w odpowiedzi na wykrycie w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa,
Nieoficjalnie mówi się, że będzie wprowadzony zakazu lotów/podróży z Wielkiej Brytanii do reszty państw UE – co najmniej do początku stycznia 2021.
W Polsce, w poniedziałek o godz. 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w celu omówienia aktualnej sytuacji i opracowania planu działania.
“W tej chwili zbieramy informacje i analizujemy informacje medyczne z Wielkiej Brytanii oraz jest wymiana informacji między krajami członkowskimi UE. Jutro na posiedzeniu RZZK będzie omawiana ta kwestia. W tej chwili nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z tym, że możliwe jest ograniczenie lotów z Wielkiej Brytanii” – powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Linie PLL LOT zapowiadają, iż dostosują się do ewentualnych regulacji, które spowodują zawieszenie ruchu lotniczego z Wielką Brytanią.