WAŻNE! Kolejne obostrzenia w Polsce – zmiany w wychodzeniu, działaniu sklepów czy zakładów pracy. Zamknięte będą parki i nie tylko!
News!
Od 25 marca (KLIK) obowiązuje ograniczenie w poruszaniu się, zakaz zgromadzeń itp. Teraz rząd postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia.
Od 1 kwietnia – kolejne obostrzenia
Nowe obostrzenia zostają wprowadzone na okres 14 dni – czyli do 14 kwietnia 2020; z możliwością przedłużenia.
Kolejne ograniczenia w poruszaniu się
Zaszły też zmiany w kwestii wyjścia z domu. Dotychczas była możliwość wychodzenia w dwie osoby (zakaz zgromadzeń ponad 2 osoby), z wyjątkiem członków rodziny.
Teraz natomiast dopuszczalne będzie tylko wychodzenie pojedynczo! Wychodząc z osobą, z którą mieszkamy, będziemy musieli zachować od siebie minimum 2 metrowy odstęp.
Te reguły nie dotyczą rodziców z małymi dziećmi, niesamodzielnymi dziećmi czy opiekunów osób niepełnosprawnych.
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
>> KORONAWIRUS. SPRAWDŹ INNE WPISY
Zamknięcie parków, skwerów, bulwarów…
Wprowadzono także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich.
Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Z tego też powodu ograniczono możliwość korzystania z rowerów miejskich.
Zmiany w sklepach – zakupach i regułach
Dużo zmian dotyczy robienia zakupów. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie 3 razy tyle osób, ile kas i znajduje się w sklepie. Ważne – liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
PRZYKŁAD: To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
PRZYKŁAD: Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
Wprowadzono też czas “tylko dla seniorów” – będą mieli “swoje” dwie godziny – wyznaczone koło południa. W tym czasie do sklepów będą wpuszczane tylko osoby w wieku powyżej 60 lat. Dla sklepów spożywczych mają to być godziny 10-12.
Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
PRZYKŁAD: Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
PRZYKŁAD: Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
>> CZYTAJ: CEO Grupy Ryanair: raczej szybko nie wrócimy do latania – ani w kwietniu, ani w maju!
Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
– od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
– w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich – w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zawieszono również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Zamknięte hotele i miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
>> CZYTAJ: Ryanair i Wizzair: kwiecień już na pewno bez lotów. Maj – nie wiadomo.
Zmiany w miejscach pracy
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom.
I tak:
– stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
– pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku 2 kwietnia 2020 roku
Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)
Rozszerzono listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.
Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
PRZYKŁAD: Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
– powrotu z zagranicy
– kontaktu z zarażonym
Ty również będziesz musiał ją odbyć.
Fragmenty treści pochodzą ze strony gov.pl/koronawirus