Home loty Rekord i ciekawostki od Portu Lotniczego Wrocław – co się działo w 2018 roku?
Rekord i ciekawostki od Portu Lotniczego Wrocław – co się działo w 2018 roku?

Rekord i ciekawostki od Portu Lotniczego Wrocław – co się działo w 2018 roku?

Ależ dobry rok!

Rekordowy rok!

Wrocławskie lotnisko ma za sobą swój najlepszy rok w historii. Port obsłużył o 17,3% podróżnych więcej niż przed rokiem. Dodatkowo, kilka wydarzeń w 2018, w tym pojawienie się nowych znaczących przewoźników, to kamienie milowe dla rozwoju lotniska.

>> SPRAWDŹ OFERTY LOTÓW Z WROCŁAWIA

Podsumowanie roku na wrocławskim lotnisku wypada bardzo dobrze. Wynik przekroczył nawet wstępne prognozy: port obsłużył ponad 3,347 mln pasażerów, osiągając tym samym swój nowy rekord. Największy udział mają w tym tanie linie, z których oferty na kierunkach międzynarodowych skorzystało łącznie ponad 2 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o prawie 26% w porównaniu do poprzedniego roku. Szczególnie wysokie wzrosty zanotowały w tym segmencie linie Wizz Air, które w swojej bazie operacyjnej we Wrocławiu umieściły w 2018 roku dodatkowy samolot. Znakomite rezultaty odnotowali również przewoźnicy sieciowi, którzy na trasach międzynarodowych obsłużyli o 22,6% podróżnych więcej niż w 2017 roku.

Osiągnęliśmy ogromne sukcesy w rozwoju połączeń sieciowych, przesuwające nas do europejskiej ekstraklasy lotnisk regionalnych. Po raz pierwszy przekraczamy, i to wyraźnie, granicę 3 mln pasażerów rocznie. Do tego, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym podróżni mieli do dyspozycji rekordową siatkę połączeń. Równomiernie rozwijały się wszystkie segmenty ruchu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Dodajmy, że wyraźne ożywienie dotyczy czarterów turystycznych (czyli rejsów w ramach oferty biur podróży), z których skorzystało aż 73,6% podróżnych więcej niż przed rokiem. W sumie, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty ruchu, na wrocławskim lotnisku obsłużono o 17,3% więcej pasażerów, realizując prawie 32,5 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań). To jednak nie wszystko: kilka wydarzeń z 2018 roku to kamienie milowe w całej historii i rozwoju wrocławskiego lotniska. Są związane zarówno z rozwojem siatki połączeń i pojawieniem się nowych przewoźników, jak i rozbudową lotniskowej infrastruktury oraz wprowadzeniem kolejnych udogodnień dla pasażerów.

Top 10 najważniejszych wydarzeń w Porcie Lotniczym Wrocław w 2018 roku:

1. Trzymilionowy pasażer – wrocławskie lotnisko jeszcze nigdy dotąd nie osiągnęło takiej liczby podróżnych w jednym roku. Trzymilionowy pasażer przyleciał do Wrocławia 14 listopada z Meksyku, przez paryskie lotnisko Charles?a de Gaulle’a, rejsem Air France. Wcześniej port odnotował trzy rekordowe pod względem liczby obsłużonych podróżnych miesiące w swojej historii z rzędu: czerwiec, lipiec i sierpień.

2. Do Paryża z Air France – 26 maja ruszyło połączenie między Wrocławiem a głównym lotniskiem Paryża (Charles’a de Gaulle’a). To obecnie 10 pod względem liczby obsłużonych pasażerów port na świecie. Połączenie okazało się ogromnym sukcesem – od sezonu zimowego na tej trasie latają już większe samoloty.

3. Do Amsterdamu z KLM – holenderskie linie, jeden z globalnych potentatów, ogłosiły w listopadzie, że to wyczekiwane połączenie z Wrocławia wystartuje 6 maja 2019 roku. Port lotniczy Schiphol zajmuje 11 miejsce na liście największych hubów na świecie. To kolejne lotnisko umożliwiające przesiadki na wygodne loty transkontynentalne.

4. Rekordowa siatka – tak wielu połączeń z Wrocławia jeszcze nie było, zarówno w sezonie letnim (w sumie 85 kierunków), jak i zimowym (w sumie 58 kierunków). Oprócz nowych połączeń sieciowych, w tym roku pojawiło się też wiele nowych kierunków niskokosztowych, m.in. Porto i Faro w Portugalii, Bari, Kutaisi w Gruzji czy Podgorica w Czarnogórze. Dodajmy, że w przypadku wszystkich kierunków południowych w samolotach zajętych jest ok. 90% miejsc, a do Alicante i na Teneryfę, pod tym względem znajdujących się na czele listy, nawet znacznie ponad 93% (w ujęciu rocznym).




5. Wysokie miejsce w europejskim rankingu – w 2018 roku Port Lotniczy Wrocław został uznany za jedno z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Zajął 7 miejsce w rankingu “Anker Report”, przygotowanym na podstawie danych serwisu Flight Global. Pod uwagę brano liczbę nowych kierunków wprowadzonych w ciągu roku. Pod tym względem wrocławskie lotnisko znalazło się wśród portów o globalnym znaczeniu, jak Moskwa, Berlin czy Paryż.


6. Rozbudowa płyty do odladzania samolotów – odladzanie to standardowa procedura przy temperaturze poniżej zera, opadach śniegu lub deszczu. Po rozbudowie do dyspozycji są już dwa stanowiska przeznaczone do tego celu, co jeszcze podniesie punktualność operacji lotniczych we Wrocławiu. W tym roku była to kluczowa inwestycja infrastrukturalna portu. Inwestują również przewoźnicy ? Wizz Air rozbudował swoją bazę operacyjną we Wrocławiu, dodając do niej drugi samolot.

7. Egzotyczne czartery – tuż przed świętami ruszyły dwa nowe połączenie czarterowe z Wrocławia, do Omanu i Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Trzecim kierunkiem egzotycznym na ten sezon jest Zanzibar – w ubiegłym roku gorący hit sezonu. W siatce połączeń czarterowych z Wrocławia są też Grecja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Tunezja, Turcja, Egipt i Wyspy Kanaryjskie.

8. Nowe kierunki wschodnie – w sezonie zimowym z Wrocławia wystartowały połączenia do Charkowa (Wizz Air) oraz do Kijowa Boryspola (Ryanair). Wcześniej, w kwietniu, zostało uruchomione połączenie do Gruzji (Kutaisi). Łącznie do dyspozycji pasażerów jest zatem już pięć kierunków wschodnich (także Lwów i Kijów Żuliany).

9. Nowa strefa wolnocłowa – 30 sierpnia swoją działalność w porcie uroczyście zainaugurowała Baltona – nowy operator sklepów w strefie wolnocłowej. W hali odlotów Schengen są cztery tego rodzaju sklepy, łącznie o powierzchni 740 mkw., a jeden, zupełnie nowy, w hali odlotów non-Schengen. Nowy jest również sklep na parterze, w hali ogólnodostępnej. Oferta operatora jest bardzo różnorodna i cieszy się wielkim zainteresowaniem pasażerów.

10. Szybko i wygodnie autobusem wahadłowym – do Portu Lotniczego Wrocław można dojechać m.in. autobusem wahadłowym WRO Airport Express, który kursuje z Dworca Autobusowego. Od niedawna na tej trasie jeżdżą jeszcze wygodniejsze pojazdy, w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Bilety na ekspresowe połączenie autobusowe są dostępne m.in. w systemie rezerwacyjnym linii Ryanair, a wkrótce także Wizz Air oraz w systemie rezerwacyjnym FlixBus w ramach oferty biletów łączonych. Ten największy w Europie operator dalekobieżnych połączeń autobusowych uruchomił też w tym roku na lotnisku swój przystanek dla autobusów.

Wpis pochodzi z informacji prasowej lotniska







mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *