Mastercard zaprezentował wyniki corocznego raportu Global Destination Cities Index, w którym przedstawia te miasta świata, które są najchętniej wybierane przez zagranicznych turystów.
Informacje wstępne
Liderzy tegorocznego zestawienia to Bangkok, Londyn i Paryż, na co wpływ mogła mieć ich rozwinięta infrastruktura, liczne atrakcje biznesowe i turystyczne oraz silna kultura lokalna.
Ranking Mastercard objął w tym roku aż 162 miasta. Dzięki dogłębnej analizie liczby odwiedzających oraz wartości ich wydatków w 2017 r. zestawienie przedstawia również prognozy wzrostu na 2018 r. oraz – po raz pierwszy – informacje o średniej długości pobytu i dziennych wydatkach turystów.
Bangkok niezmiennie liderem
Wraz z rozwojem światowej gospodarki w 2017 r. liczba zagranicznych turystów zatrzymujących się przynajmniej na jedną noc wzrosła w pierwszych dziewięciu najpopularniejszych lokalizacjach. Zestawienie dziesiątki liderów zamyka Seul, który odnotował spadek. Prognoza na 2018 r. wskazuje wzrost we wszystkich tych miastach, zaś największy przewiduje się w Stambule.
Na czele rankingu utrzymuje się Bangkok, gdzie w zeszłym roku zatrzymało się ok. 20 mln zagranicznych turystów i nic nie wskazuje na to, że w 2018 r. jakiekolwiek miasto go prześcignie – prognozowany jest wzrost o 9,6%. Co ciekawe, goście zatrzymują się w Bangkoku na średnio 4,7 nocy i wydają średnio 173 USD (646 zł) dziennie.
>> SPRAWDŹ NAJTAŃSZE LOTY Z POLSKI DO BANGKOKU
Popularność Warszawy wzrasta
Jedynym polskim miastem sklasyfikowanym w tegorocznym rankingu Mastercard jest Warszawa. Stolicę Polski w 2017 r. odwiedziło 1,4 mln zagranicznych turystów, co pozwoliło jej zająć 105. pozycję – między Bogotą (Kolumbia) a Hanghzou (Chiny). W pierwszej edycji rankingu (2009 r.) wykazano, że Warszawę odwiedziło 0,8 mln osób, zatem średni roczny wzrost liczby gości wynosi 8,5%.
W skali Europy jest to piąta największa dynamika wzrostu – po Bukareszcie (10,7%), Lizbonie (10,6%), Santa Cruz de la Palma (9,3%) i Moskwie (8,8%). Zagraniczni turyści w Warszawie zostają zazwyczaj na 1,9 nocy. Łączna liczba ich noclegów w 2017 r. wyniosła 2,7 mln. Stolicę Polski najczęściej odwiedzają Brytyjczycy (9,8%), Niemcy (8,9%) i Amerykanie (8,4%).
Większa liczba noclegów w Warszawie mogła mieć przełożenie na wartość wydatków ponoszonych w stolicy Polski. Turyści w minionym roku zostawili tu 700 mln USD (2,6 mld zł). W porównaniu do pierwszej edycji rankingu, kiedy było to “zaledwie” 362 mln USD (1,3 mld zł), daje to średnią roczną dynamikę wzrostu wartości wydatków na poziomie 8,6%.
Przewiduje się, że w 2018 r. turyści z zagranicy wydadzą w Warszawie aż o niemal 1/5 więcej (18,2%) niż w 2017 r. – 827 mln USD (ponad 3 mld zł). W minionym roku podróżni wydali w Warszawie średnio 259 USD (967 zł) dziennie. Jednocześnie prognozowana dynamika przyrostu liczby odwiedzających będzie mniejsza i ma wynieść 4,5%.
Dla zamożnych – Dubaj
Zestawienie najpopularniejszych miast nie znajduje pełnego odbicia w tym, gdzie zagraniczni turyści wydają najwięcej. Pod tym względem na czele listy niezmiennie plasuje się Dubaj – odwiedzający wydają tam średnio aż 537 USD dziennie (2004 zł), a niemal 30 mld USD w całym roku.
>> SPRAWDŹ NAJTAŃSZE LOTY Z POLSKI DO DUBAJU
Do pierwszej dziesiątki dołączyli nowi gracze: Mekka w Arabii Saudyjskiej, która po raz pierwszy zajęła drugie miejsce, Palma de Mallorca w Hiszpanii oraz Phuket w Tajlandii. Spośród dziesiątki najpopularniejszych miast turyści najmniej wydają w Stambule – średnio 108 USD (403 zł) dziennie.
Mastercard w służbie inteligentnym miastom
Mastercard ułatwia podróżowanie zarówno turystom, jak i wyjeżdżającym służbowo. Firma współpracuje z szeregiem partnerów, w tym z organizacjami turystycznymi, planistami przestrzennymi, bankami i placówkami handlowymi, aby:
– Zidentyfikować i rozwiązać problemy w miastach za pomocą skalowalnych rozwiązań wspierających włączenie cyfrowe i rozwój gospodarczy; firma uruchomiła niedawno City Possible ? globalną platformę dla miast, instytucji badawczych i firm prywatnych, pomagającą im w rozwiązaniu częstych problemów we współpracy;
– Uprościć dostęp do kluczowych usług miejskich, takich jak transport publiczny; w ponad 100 miastach (których liczba wciąż wzrasta) turyści i mieszkańcy mogą używać swojej dotychczasowej karty zbliżeniowej Mastercard jako biletu kolejowego lub autobusowego; w Polsce takie rozwiązania są już dostępne w Łodzi czy Wrocławiu, a wkrótce dołączą do nich kolejne miasta.
– Pomagać ludziom w spokojnym podróżowaniu, zapewniając możliwość łatwego planowania, udogodnienia i łączność w miejscu docelowym oraz bezproblemową akceptację karty w milionach lokalizacji na całym świecie;
– Oferować wyjątkowe doświadczenia w dziedzinie gastronomii, rozrywki i zakupów w 42 miastach Priceless Cities na całym świecie, w tym w Bangkoku, Londynie, Paryżu i wielu innych figurujących w rankingu.
Informacje o Mastercard Global Destination Cities Index
W rankingu Mastercard Global Destination Cities Index miasta są klasyfikowane na podstawie łącznej liczby zagranicznych gości zatrzymujących się na przynajmniej jedną noc w 2017 r. oraz transgranicznych wydatków ponoszonych przez tych gości w miejscach docelowych. Zawiera on również prognozy wzrostu liczby zagranicznych gości w 2018 r. Liczba zagranicznych turystów zatrzymujących się na co najmniej jedną noc oraz ich transgraniczne wydatki w 162 lokalizacjach docelowych są określane na podstawie publicznie dostępnych danych.
Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej