Home loty Najchętniej odwiedzane przez turystów miasta. Sprawdź ile trzeba wydać!
Najchętniej odwiedzane przez turystów miasta. Sprawdź ile trzeba wydać!

Najchętniej odwiedzane przez turystów miasta. Sprawdź ile trzeba wydać!

Mastercard zaprezentował wyniki corocznego raportu Global Destination Cities Index, w którym przedstawia te miasta świata, które są najchętniej wybierane przez zagranicznych turystów.

Informacje wstępne

Liderzy tegorocznego zestawienia to Bangkok, Londyn i Paryż, na co wpływ mogła mieć ich rozwinięta infrastruktura, liczne atrakcje biznesowe i turystyczne oraz silna kultura lokalna.

Ranking Mastercard objął w tym roku aż 162 miasta. Dzięki dogłębnej analizie liczby odwiedzających oraz wartości ich wydatków w 2017 r. zestawienie przedstawia również prognozy wzrostu na 2018 r. oraz – po raz pierwszy – informacje o średniej długości pobytu i dziennych wydatkach turystów.

Bangkok niezmiennie liderem

Wraz z rozwojem światowej gospodarki w 2017 r. liczba zagranicznych turystów zatrzymujących się przynajmniej na jedną noc wzrosła w pierwszych dziewięciu najpopularniejszych lokalizacjach. Zestawienie dziesiątki liderów zamyka Seul, który odnotował spadek. Prognoza na 2018 r. wskazuje wzrost we wszystkich tych miastach, zaś największy przewiduje się w Stambule.

Na czele rankingu utrzymuje się Bangkok, gdzie w zeszłym roku zatrzymało się ok. 20 mln zagranicznych turystów i nic nie wskazuje na to, że w 2018 r. jakiekolwiek miasto go prześcignie – prognozowany jest wzrost o 9,6%. Co ciekawe, goście zatrzymują się w Bangkoku na średnio 4,7 nocy i wydają średnio 173 USD (646 zł) dziennie.

>> SPRAWDŹ NAJTAŃSZE LOTY Z POLSKI DO BANGKOKU

Popularność Warszawy wzrasta

Jedynym polskim miastem sklasyfikowanym w tegorocznym rankingu Mastercard jest Warszawa. Stolicę Polski w 2017 r. odwiedziło 1,4 mln zagranicznych turystów, co pozwoliło jej zająć 105. pozycję – między Bogotą (Kolumbia) a Hanghzou (Chiny). W pierwszej edycji rankingu (2009 r.) wykazano, że Warszawę odwiedziło 0,8 mln osób, zatem średni roczny wzrost liczby gości wynosi 8,5%.

W skali Europy jest to piąta największa dynamika wzrostu – po Bukareszcie (10,7%), Lizbonie (10,6%), Santa Cruz de la Palma (9,3%) i Moskwie (8,8%). Zagraniczni turyści w Warszawie zostają zazwyczaj na 1,9 nocy. Łączna liczba ich noclegów w 2017 r. wyniosła 2,7 mln. Stolicę Polski najczęściej odwiedzają Brytyjczycy (9,8%), Niemcy (8,9%) i Amerykanie (8,4%).


Większa liczba noclegów w Warszawie mogła mieć przełożenie na wartość wydatków ponoszonych w stolicy Polski. Turyści w minionym roku zostawili tu 700 mln USD (2,6 mld zł). W porównaniu do pierwszej edycji rankingu, kiedy było to “zaledwie” 362 mln USD (1,3 mld zł), daje to średnią roczną dynamikę wzrostu wartości wydatków na poziomie 8,6%.

Przewiduje się, że w 2018 r. turyści z zagranicy wydadzą w Warszawie aż o niemal 1/5 więcej (18,2%) niż w 2017 r. – 827 mln USD (ponad 3 mld zł). W minionym roku podróżni wydali w Warszawie średnio 259 USD (967 zł) dziennie. Jednocześnie prognozowana dynamika przyrostu liczby odwiedzających będzie mniejsza i ma wynieść 4,5%.

Dla zamożnych – Dubaj

Zestawienie najpopularniejszych miast nie znajduje pełnego odbicia w tym, gdzie zagraniczni turyści wydają najwięcej. Pod tym względem na czele listy niezmiennie plasuje się Dubaj – odwiedzający wydają tam średnio aż 537 USD dziennie (2004 zł), a niemal 30 mld USD w całym roku.




>> SPRAWDŹ NAJTAŃSZE LOTY Z POLSKI DO DUBAJU

Do pierwszej dziesiątki dołączyli nowi gracze: Mekka w Arabii Saudyjskiej, która po raz pierwszy zajęła drugie miejsce, Palma de Mallorca w Hiszpanii oraz Phuket w Tajlandii. Spośród dziesiątki najpopularniejszych miast turyści najmniej wydają w Stambule – średnio 108 USD (403 zł) dziennie.

Mastercard w służbie inteligentnym miastom

Mastercard ułatwia podróżowanie zarówno turystom, jak i wyjeżdżającym służbowo. Firma współpracuje z szeregiem partnerów, w tym z organizacjami turystycznymi, planistami przestrzennymi, bankami i placówkami handlowymi, aby:
– Zidentyfikować i rozwiązać problemy w miastach za pomocą skalowalnych rozwiązań wspierających włączenie cyfrowe i rozwój gospodarczy; firma uruchomiła niedawno City Possible ? globalną platformę dla miast, instytucji badawczych i firm prywatnych, pomagającą im w rozwiązaniu częstych problemów we współpracy;
– Uprościć dostęp do kluczowych usług miejskich, takich jak transport publiczny; w ponad 100 miastach (których liczba wciąż wzrasta) turyści i mieszkańcy mogą używać swojej dotychczasowej karty zbliżeniowej Mastercard jako biletu kolejowego lub autobusowego; w Polsce takie rozwiązania są już dostępne w Łodzi czy Wrocławiu, a wkrótce dołączą do nich kolejne miasta.
– Pomagać ludziom w spokojnym podróżowaniu, zapewniając możliwość łatwego planowania, udogodnienia i łączność w miejscu docelowym oraz bezproblemową akceptację karty w milionach lokalizacji na całym świecie;
– Oferować wyjątkowe doświadczenia w dziedzinie gastronomii, rozrywki i zakupów w 42 miastach Priceless Cities na całym świecie, w tym w Bangkoku, Londynie, Paryżu i wielu innych figurujących w rankingu.

Informacje o Mastercard Global Destination Cities Index

W rankingu Mastercard Global Destination Cities Index miasta są klasyfikowane na podstawie łącznej liczby zagranicznych gości zatrzymujących się na przynajmniej jedną noc w 2017 r. oraz transgranicznych wydatków ponoszonych przez tych gości w miejscach docelowych. Zawiera on również prognozy wzrostu liczby zagranicznych gości w 2018 r. Liczba zagranicznych turystów zatrzymujących się na co najmniej jedną noc oraz ich transgraniczne wydatki w 162 lokalizacjach docelowych są określane na podstawie publicznie dostępnych danych.

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej






mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *