Statystyki, wydarzenia – podsumowanie pierwszej połowy 2018 roku na krakowskim lotnisku
We wpisie: najważniejsze wydarzenia; statystyki – dokąd najchętniej latają pasażerowie #PROSTOzKRAKOWA; statystyki ? zwierzęta na pokładzie samolotów w Kraków Airport oraz udogodnienia dla pasażerów.
W ubiegłym roku zostało uruchomionych dwadzieścia osiem nowych tras, w tym roku – trzynaście. Koncentrujemy się na utrzymaniu szerokiej siatki połączeń oferowanych przez ponad dwudziestu przewoźników, wyróżnia nas to spośród polskich portów regionalnych i jest atutem Małopolski – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
W pierwszym półroczu 2018 r. pojawiło się kilka ciekawych nowości takich jak – Budapeszt i Dubaj. Najpopularniejszymi trasami są loty do Londynu, Frankfurtu i Warszawy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy zauważyliśmy wzrost zainteresowania kierunkami wakacyjnymi do: Hiszpanii, Włoch i Portugalii, które są oferowane przez kilku przewoźników – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
WYDARZENIA
Kraków Airport został sygnatariuszem, przygotowanej przez Urząd Lotnictwa Deklaracji Just Culture, która nawiązuje do dokumentu “European Corporate Just Culture Declaration” UE. Dołączył również do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności oraz do Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju w Polsce.
Kraków Airport będzie gospodarzem kolejnego, prestiżowego wydarzenia w branży lotniczej: 12. edycji ACI Europe’s Regional Airports’ Conference and Exhibition w 2019. W przyszłym roku przylecą do Krakowa eksperci z ponad 25 krajów – przedstawiciele lotnisk i operatorów portów lotniczych.
Dzięki finansowemu wsparciu Kraków Airport w ramach konkursów grantowych “Blisko lotniska” oraz “Wspieramy Sąsiadów” wkrótce zostanie zrealizowanych 28 projektów służących mieszkańcom Gminy Zabierzów i Liszki. Kraków Airport przyłączył się do kampanii społecznych “Bez Wiz do USA”, “Drony – Lataj z Głową” oraz “Laser to nie zabawka”.
Poszerzono ofertę Centrum Edukacji Lotniczej m.in. o w tzw. VR Marshaller Room – wirtualny symulator pracy Koordynatorów Ruchu Lotniczego Naziemnego (marszałków). A w czerwcu świętowano 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Osiem drużyn dzieciaków z okolicznych szkół podstawowych wzięło udział w grze terenowej, bazując na aplikacji mobilnej. Dzięki współpracylotniskowych służb na terenie Centrum Edukacji Lotniczej przygotowano również wiele atrakcji dla kibiców.
STATYSTYKI
W pierwszej połowie 2018 roku w Kraków Airport obsłużono 3 192 267 pasażerów, czyli o 18% więcej (ponad 480 tys. osób) niż rok wcześniej i odnotowano 24 957 operacji lotniczych (łącznie starty i lądowania), co oznacza wzrost o 13% w stosunku do roku 2017 (więcej o 2,8 tys.). Najwięcej pasażerów skorzystało z usług lotniska w maju – ponad 611 tys.
W pierwszych sześciu miesiącach pasażerowie mogli rezerwować bilety na rejsy 23 przewoźników, z czego dwóch (Transavia i Laudamotion) rozpoczną loty w sezonie zima 2018 r. Po raz pierwszy w historii, krakowskie lotnisko oferuje bezpośrednie połączenia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W pierwszej połowie 2018 r. przewoźnicy zainaugurowali następujące połączenia: Norwegian – Helsinki; Ryanair – Burgas; flydubai – Dubaj; LOT – Budapeszt; Yanair – Odessa. W pierwszym półroczu 2018 r. najpopularniejsze trasy z/do Krakowa to: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Niemal wszystkie miejsca na kierunkach wakacyjno-urlopowych były zajęte w samolotach lecących na Teneryfę, Gran Canarię, do Lizbony, Rzymu, Porto, Sewilli, Alicante i Walencji). Pasażerowie najczęściej korzystali z podróży do: Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Na czwartym miejscu znalazły się połączenia krajowe.
Pasażerowie najczęściej korzystali z przesiadek w: Warszawie, Frankfurcie, Monachium i Amsterdamie. Podróżując z przesiadkami pasażerowie #PROSTOzKRAKOWA najczęściej, korzystali z lotów do: Chicago, Paryża CDG, Nowego Jorku, Brukseli i Madrytu.
ZWIERZĘTA NA POKŁADZIE
Linie lotnicze oferują dwie możliwości przelotu zwierząt samolotem: w kabinie pasażerskiej (PETC) lub w luku bagażowym (AVIH). Każdy z przewoźników określa swoje przepisy w tych kwestiach.
Niektórzy zabraniają przewozu jakichkolwiek zwierząt na swoich pokładach za wyjątkiem psów-przewodników, asystujących osobom niepełnosprawnym z dysfunkcjami narządu wzroku i/lub słuchu.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. obsłużono rekordową liczbę 551 zwierząt (+3% w stosunku do 2017 r.) i były to wyłącznie koty i psy. Najwięcej z nich podróżowało w luku bagażowym (AVIH). Liniami przewożącymi najwięcej AVIH/PETC z/do krakowskiego lotniska są: Norwegian, LOT, Lufthansa i British Airways.
Oslo (OSL), Stavanger (SVG), Trondheim (TRD), Frankfurt (FRA), Bergen (BGO) i Chicago (ORD) to trasy, na których przewożonych jest najwięcej zwierząt z/do Kraków Airport.
Dwa lata temu Kraków Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce oddał do dyspozycji czworonogów “Park dla zwierząt” wyposażony m.in. w płotki, pochylnie, poidełko. Miejsce zostało zaprojektowane z myślą o odlatujących i przylatujących czworonogach. “Park” znajduje się przy parkingu terenowym niedaleko terminalu pasażerskiego
UDOGODNIENIA DLA PASAŻERÓW
W pierwszej połowie roku 49 meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej było transmitowanych w Strefie Kibica oraz na monitorach w terminalu. Podróżni korzystając z drukarki samoobsługowej w punkcie informacji lotniskowej wydrukowali już ponad 800 stron. Z usług punktów informacji lotniskowej w terminalu skorzystało ponad 138 tys. pasażerów.
Kraków Airport Loyalty ma już ponad 14,6 tys. uczestników. Program lojalnościowy krakowskiego lotniska dostępny jest dla wszystkich pasażerów powyżej 18 roku życia. Członkostwo jest bezpłatne, a uczestnicy otrzymują dostęp do Katalogu Korzyści, który obejmuje m.in. rabaty w sklepach, punktach gastronomicznych, salonach Business Lounge, specjalną ofertę parkingową oraz możliwość zbierania punktów za każdy wylot. W ramach programu dostępne są dwa poziomy: Kraków Airport Loyalty oraz Kraków Airport Loyalty Prestige.