Bezpieczniejsze wakacje za granicą z “Odyseuszem”
Planujesz wyjazd za granicę? Poświęć pięć minut i zarejestruj się w serwisie odyseusz.msz.gov.pl – te kilka minut może uratować twoje życie.
Lawina i trzęsienie ziemi w Nepalu i atak terrorystyczny w Tunezji, to tylko ostatnie sytuacje, które pokazały jak ważna jest informacja o tym, ilu Polaków przebywa w danym miejscu na świecie.
System “Odyseusz”, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, pomaga zlokalizować podróżnych z Polski w każdym zakątku globu i w razie nieprzewidzianej i niebezpiecznej sytuacji, zorganizować odpowiednią pomoc.
“Odyseusza” nie zastąpią pracujące całą dobę infolinie, uruchamiane w nagłych sytuacjach przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tworzenie list Polaków przebywających w danym miejscu na podstawie telefonicznych relacji bliskich i znajomych trwa co najmniej kilka dni. Do danych zebranych poprzez system “Odyseusz” służby konsularne mają dostęp od ręki i mogą zacząć działać od razu.
Z serwisu można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Rejestracja jest dobrowolna i bezpłatna – również otrzymywanie powiadomień SMS od konsula, o sytuacji na miejscu, nic nie kosztuje. Można zarejestrować pojedynczą, krótką podróż, podając swoje dane osobowe i dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce pobytu lub poszczególne etapy pobytu. Osoby wyjeżdżające na dłuższy czas np. na ponad pół roku albo wyjeżdżające bardzo często, mogą założyć na portalu konto i aktualizować na nim swoje dane.
>> ODYSEUSZ – ZAREJESTRUJ SIĘ I DODAJ SWOJĄ PODRÓŻ
Odyseusz to nie jedyne narzędzie MSZ, z którego warto korzystać w podróży. Najważniejsze i praktyczne informacje na temat wszystkich krajów świata znajdziesz w serwisie Polak za granicą (polakzagranica.msz.gov.pl), który w nowej, innowacyjnej odsłonie zostanie uruchomiony jeszcze przed wakacjami. Również z końcem czerwca dostępna będzie zupełnie nowa wersja aplikacji mobilnej iPolak do pobrania na urządzania z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (iOS, Android i WindowsPhone) .
Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata można też śledzić na profilu @PolakzaGranica (twitter.com/PolakZaGranica) na Twitterze oraz na portalu msz.gov.pl (zakładka “Ostrzeżenia dla podróżujących”).
Co jeszcze możesz zrobić przed wyjazdem za granicę:
- zapoznaj się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących na stronie internetowej MSZ
- upewnij się czy twój paszport (więcej info) jest ważny i czy masz niezbędne wizy (informacje wizowe)
- sprawdź, do których krajów potrzebujesz paszportu, a do których wystarcza dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne,
- pamiętaj o kontakcie z bliskimi w Polsce – zostaw im adres pobytu za granicą, numer telefonu do hotelu i plan podróży
Jak powinieneś zachować się w sytuacjach nagłych:
- jeżeli zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności, masz prawo żądać kontaktu z polskim konsulem
- jeżeli zostałeś napadnięty lub okradziony, przede wszystkim powiadom lokalną policję, potem skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną (więcej informacji) lub konsularną
- w razie choroby skontaktuj się z ubezpieczycielem – miej przy sobie numer polisy i numer do ubezpieczyciela, opieka konsularna nie obejmuje kosztów pomocy lekarskiej